Gündem

1 Yıl Geri Ödemesiz 50 Bin TL! nefes kredisi..! Başvurular Nasıl Yapılacak? Hangi Bankalar Verecek?

Geçtiğimiz günlerde Nefes Kredisi müjdelenmişti. Detayları belli oldu. 1 yıl geri ödemesiz 50 bin TL’den 200 bin TL’ye kadar verilebilecek nefes kredisi kimlere verilecek? Hangi bankalar bu krediyi veriyor? Kredi başvurusu nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabı haberimizin devamında…

Geçtiğimiz günlerde Başkan Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunmuştu. Pandemi nedeniyle maddi sıkıntılar yaşayan vatandaşın yanında olunduğunu ve olunacağını duyurmuştu. Esnafları rahatlatacak olan hibe desteğinden ve nefes kredisinden bahsetmişti. Bu kritik süreçte maddi anlamda güçlükler çeken esnaf için 3 bin TL ve 5 bin TL olmak üzere iki grupta hibe verileceğini duyurmuştu. Bu iki grup hakkında, hangi esnafları kapsadığı ve hangi esnaflara ne kadar hibe verileceği ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Şimdi de Nefes Kredisi’nin detayları belli oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç Nefes Kredi hakkında şu şekilde konuştu: “Nefes Kredisi’nin, salgın yüzünden önemli ciro kaybı yaşayan firmalarımızın ve sektörlerimizin gücünü yeniden toplamasına imkan vereceğini düşünüyoruz.”

Nefes Kredisi’ni Hangi Bankalar Verecek?

Alınan bilgilere göre Nefes Kredi’sini verecek olan bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve Denizbank olacağı yönünde.

Yıllık % 18 faiz ile kullandırılması planlanan Nefes Kredisi’nin toplam boyutu 5 milyar TL’yi bulabilecek. Bu kredi destek paketinden 135 bin işletmenin yararlandırılması planlanıyor. Kredinin vadesi ise 3 yıl olacak. Ödeme planı 50 bin TL’den 200 bin TL’ye kadar verilebilecek. Aylık faiz oranının %1,20 civarlarında olacağı tahmin ediliyor.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Nefes Kredisi başvurmak için işletmenin ciro kaybına uğramış olması şartı aranacağı söyleniyor. Ciro kaybı yaşayan işletmeler nefes kredisinden faydalanabilecek. Ciroları % 20 düşen işletmeler nefes kredisinden yararlanabilecekler.


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu