Gündem

34,5 Milyon Kişi 899 Milyar Lira Borçlu! Türkiye Bankalar Birliği Verileri Duyurdu!


Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verileri açıklandı. Türkiye’de kredi borçlarıyla mücadele eden kişi sayısı 34,5 milyon. Toplam borç ise 899 milyar lira! Pandeminin etkisiyle kredi ve kredi kartı kullanımının arttığı görülmekte.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verileri açıklandı. Türkiye’de kredi borçlarıyla mücadele eden kişi sayısı 34,5 milyon. Toplam borç ise 899 milyar lira! Pandeminin etkisiyle kredi ve kredi kartı kullanımının arttığı görülmekte.

Son üç ayda 500 bin kişi daha bankalara borçlandı ve Türkiye’de toplam borçlu kişi sayısı 34,5 milyona ulaştı. Kredi faizleri yükselse de başka çaresi kalmayan vatandaş çözümü kredi almakta veya kredi kartı kullanmakta buldu. Türkiye Bankalar Birliği’nin sunduğu verilere göre son bir senede bireysel kredi kullanan kişi sayısı 2,3 milyon kişi artış gösterdi.

Borç % 36 Arttı!

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre, Türkiye’de pandeminin başladığı 2020 Mart ayından 2021 Mart ayına kadar geçen bir yıllık süreçte hane halkının bankalara, finansman ve finansal kiralama şirketlerine borcu yüzde 36 artışla 899 milyar TL’ye ulaştı. TBB verilerine göre, yılın ilk üç ayında 400 bin kişi daha ihtiyaç kredisi kullandı, hacim ise 16.8 milyar lira arttı. Böylece Mart 2021 itibarıyla 28.3 milyon kişinin toplam ihtiyaç kredisi borcu 412 milyar liraya çıktı.

Ekonomistlerin Yorumu

Eski bankacı ekonomist Erol Taşdelen’in yorumuna göre pandemi döneminde verilen düşük faizli krediler destek gibi yansıtıldı. 2021 yılında faiz oranları artsa da vatandaş mecburen borçlanmayı sürdürdü. Yılın ilk çeyreğinde de borçlanmanın devam ettiği görüldü. “Faizlerin yükselmesine rağmen ihtiyaç kredisi kullanımının devam ettiği görülüyor. 2021’nin ilk üç ayında bireysel kredi borcu 28.2 milyar TL daha artmış. 2019 sonuna göre borçlanma yüzde 45.9 arttı. Vatandaş borcu borç ile kapatarak borç sarmalına girdi” şeklinde konuştu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’nin verilerine göre kredi kartı kullanımında da artış yaşandı. 2020 Eylül ayında ilk kez kredi kartı kullanmaya başlayan kişi sayısı ise 1,5 milyon. Dolayısıyla kredi kartı borcu olanların sayısı da 26 milyonken 28,2 milyona yükseldi. Gecikme faizlerinin de yükselmesiyle 2020 Mart ayında 116,1 milyar lira olan toplam kredi kartı borcu bir yılda 154,4 milyar liraya yükseldi.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu