Gündem

84 Ay Vadeli Faizsiz Kredi Nasıl Alınır? Kimler Yararlanabilir? Başvuru Tarihi Ne Zaman? Başvurular Nereye Yapılır?

2020 yılı Eylül ayında Ziraat Bankası’na başvurular başlamış ve faizsiz kredi imkanı vatandaşa duyurulmuştu. 150 Bin TL’ye kadar çıkabilen ve ödeme vadesi 84 aya kadar uzanabilen faizsiz kredi başvuruları 2021 yılı Ekim ayına kadar devam edecek.

Ziraat Bankası’nın Tarım ve Orman Bakanlığı İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile imzaladığı anlaşma sonucunda köyde yaşam amacıyla faizsiz verilecek olan kredi duyuruldu. Belirlenen illerde kredi imkanından yararlanan vatandaş ödemeye 1 yıl sonra başlayıp 84 ay vade ile ödeyebilecek.

150 Bin TL’ye Kadar Kredi Verilebiliyor

Proje için yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Proje; kendi adına küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan veya daha önce yapmış olanlardan, işletmesinde 6 – 24 aylık dişi hayvan sayısının asgari 100 adete tamamlanması, kredi süresince (azami 7 yıl) işletmesinde dişi küçükbaş (6 – 24 ay dişi ) hayvan sayısının 100 baş altına düşmemesi, banka tarafından üretici başına 150.000 TL kredi kullandırılmasını içerir. Proje kapsamında olan koyun ırkları; Kıvırcık, Karacabey Merinosu, Anadolu Merinosu, Orta Anadolu Merinosu ırklarıdır.”

Başvurular Nereye Yapılır?

İl ve ilçelerdeki Tarım Müdürlüklerine başvurulabilir.

Başvuru Tarihi Ne Zaman?

150 bin TL’ye kadar ve 84 aya kadar vadeli faizsiz kredi imkanı için başvurular 2020 Eylül ayında başladı. Başvurular 2021 Ekim ayına kadar devam edecek.

Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir.
  • Projenin başlangıç tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olmak gereklidir.
  • Bu projeyle  ilk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak vatandaşlar proje kapsamına alınmamaktadır. İşletme devir alarak başvurmaları halinde de başvuruları kabul edilmemektedir.
  • Başvuru yapan kişinin ikametinin, işletmesinin bulunduğu yerde olması gerekmektedir.
  • Belirtilen proje için, Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve Proje kapsamında edineceği hayvanlarla tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olması gerekmektedir.
  • Proje ile beraber alacağı hayvanlarla birlikte işletmedeki dişi küçükbaş hayvan varlığını asgari 100 başa ulaştırmalıdır. Proje kapsamında kullanılacak kredinin devamı süresince projeye dahil ırklara sahip dişi hayvan varlığını, proje kapsamında edinilen hayvan sayısının veya 100 başın (yüksek olan) altına indirmemesi gereklidir.
  • Projeden yararlanacak kişi bölgedeki meralardan yararlanmalı, mera kullanımına engel hali bulunmaması gereklidir. Yıllık kaba yem ihtiyacının en az yarısını yetiştiriyor olması gereklidir.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu