EkonomiGündem

Aile Bakanı Selçuk açıkladı. 3. Aşama 1.000 TL pandemi ödemeleri yapılacak. E-devlet üzerinden başvurun

1000 TL Süreç Devam Ediyor Yazanlar Ne Yapacak? E-devlet 1000 TL Yardım Başvurusu! TC Kimlik No Son Hanesine Göre E-devlet’e yapılan 1000 tl yardım başvuruları! Bu sürecin devam edip etmediğini merak edenlerin yapması gerekenler. Küresel salgın sürecinde yapılan sosyal destek yardımı hakkında bilgilendirme yapıldı.

1000 TL Süreç Devam Ediyor Yazanlar Ne Yapacak? E-devlet 1000 TL Yardım Başvurusu! TC Kimlik No Son Hanesine Göre… E-devlet’e yapılan 1000 tl yardım başvuruları! Bu sürecin devam edip etmediğini merak edenlerin yapması gerekenler. Küresel salgın sürecinde yapılan sosyal destek yardımı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Aile, çalışma ve sosyal hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Söylediğine göre 1000 tllik sosyal destek başvurularının tekrar aktif olabileceğine yer verdi. Bakan yaptığı açıklamada esnaf gibi benzeri ve diğer kategorilerdeki çalışanlara 1000 tl verilebileceğine işaret etti. Açık bir sistemin oluşturulduğunu ifade eden Bakan, isteyen vatandaşların buradan başvur yapması gerektiğini ifade etti. İsteyen vatandaşlar sebep soran kutuya desteğe neden başvurduğunu yazarak müracaatını yapabilecek…

Yardım Açıklamaları

Sayın Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk son konuşmasında geçirdiğimiz bu zorlu küresel salgın döneminde vatandaşlara kesintisiz bir şekilde sosyal destek yardımları yapıldığını ve bu yardımların aynen devam edeceğini ifade etti. Yaptığı bu açıklamada kritik detaylara yer veren Bakan Selçuk, e-devlet üzerinden başvuruların gerçekleştirilebileceğine parmak bastı. İhtiyacı olan bütün vatandaşlarımız, E-devlet platformundan başvurularını T.C. kimlik numaralarının son haneleriyle ilişkili olarak yapabilecek. Eğer daha önceden başvurulduysa ve sistemde süreç devam ediyor yazısı görünüyorsa il ve ilçelerdeki SYDV2lere başvurularak süreciniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Başvurular Nasıl Yapılır?

Yapmak istediğiniz müracaat işlemleri E-devlet üzerinden gerçekleşiyor. T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ihtiyacı olan vatandaşlar başvurularını online platform E-devlet’ten yapabilir.

Açıklamaya baktığımız zaman, internet üzerinden yapılan müracaatta yoğunluk oluşması ve sistem engellerinin önüne geçmek adına T.C. kimlik numaranızın son hanesi 0 olanlar pazartesi, 2 olanlar Salı, 4 olanlar Çarşamba, 6 olanlar Perşembe, 8 olanlar Cuma güü müracaat işlemlerini gerçekleştirebilecek. Hafta sonları isteyen işiler başvur yapabilirler.

Bakan Selçuk’un Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Sosyal Koruma Kalkanı içeriğinde, biz, bildiğiniz gibi küresel salgın sosyal destek sürecimizi 3 aşama hâlinde açıklamıştık; aşama 1, aşama 2, aşama 3. Ve aşama 3’te hiçbir ayrım yapmadan -her zamanki gibi sosyal yardımlarda- bütün yurttaşlarımız e-devlet yoluyla başvurabiliyorlar. Dolayısıyla, esnaf gibi kategorilerde çalışanlarımız, yani belli kategorilerdeki bütün çalışanlarımız bu dönemde dönemsel ihtiyaç hâlinde olan bütün insanlara açık bir sistem gerçekleştirdik ve orada e-devlet üzerinden müracaat ederek… Aşama 3 hâlâ açık sistemde bu yüzden o sistem üzerinden müracaat edilebiliyor.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Süreç Devam Ediyor Yazanlar…

İnternet sitesine girdiklerinde Süreç Devam Ediyor uyarısı alan daha önce başvuru yapmış olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, il ve ilçelerinde bulunan SYDV’lerle görüşerek başvuru süreçleri hakkında merak ettikleri soruların cevabını alabilirler.

Başvuru Sonuçları Nasıl Alınır?

Kişi baz alınarak değil hane baz alınarak değerlendirilen süreçler internet platformu olan E-devlet üzerinden takip edilebilir. Belirttiğiniz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurunuzun iletilmesi süreci şartlarınızın sağlanması ardından gerçekleşiyor.

1000 TL Yardım Ödemeleri Nereden Yapılıyor?

Vatandaşlardan istenen IBAN bilgilerini müracaat formuna ekleyen ihtiyaç sahiplerinin ödemeleri belirttikleri hesaplara yapılacak. Bilgi giremeyenler için ödemeler PTT aracılığı ile yapılacak.

Başvuru Şartları Nedir?

Düzenli gelire sahip olmayanlar, günlük yevmiyeyle çalışıp süreç içinde işsiz kalarak gelirinden olan vatandaşlar 1000 liralık desteğe müracaat edebilirler. Verilen bu sosyal destek kişi başı değil hane başı ödenecek.

Kimler Başvuramaz?

İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği alanlar, kamu işçileri, emekliler, memurlar, düzenli geliri olanlar bu 1000 tllik yardıma başvuramayacaklar ve yararlanamayacaklar. Ek olarak daha önce bu desteği alanların da tekrar almasına izin verilmiyor. İlk kez destek alacaksanız şartlardan birini sağlıyorsunuz demektir.

Başvuruda Neye Bakılıyor?

Herhangi bir işte çalışma durumunuz veya işyerinizdeki gelir durumunuz, aylık gelirleriniz, kiracıysanız kira miktarınız, ödediğiniz fatura tutarlarına dikkat ediliyor.

Kimler Başvuracak?

Düzenli geliri olmayan, yevmiyeli işsiz her haneden bir kişi.

Kimler Alamayacak?

Memur, emekli, kamu işçisi, kısa çalışma ve işsizlik maaşı gibi sosyal desteklerden yararlananlar ayrıca daha önce bu destekten yararlananlar alamayacak

Kaynak: Aile Bakanı Selçuk açıkladı. 3. Aşama 1.000 TL pandemi ödemeleri yapılacak. E-devlet üzerinden başvurun

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu