Gündem

Aloe vera nedir? Aloe vera’nın hiç bilinmeyen 13 faydası! Aloe vera’ya aşık olacaksınız..

Aloe vera, Afrika’ya özgü ve üzerinde minik dikenler bulunan bir bitkidir. İçindeki küspe birçok ev ürününde kullanılmaktadır ve aşağıdaki alanlarda faydaları olduğu tespit edilmiştir:

Tıbbi sarısabır (Aloe vera), Asphodelaceae familyasından tıbbi amaçlarla kullanılan bir sarısabır türü. Yaprak, iki bölümden, meydana gelmiştir. Müshil olarak kullanılan ve antrakinonlar adı verilen maddeleri içeren yeşil kabuk bölümü ve Aloe jeli olarak adlandırılan müsilaj bölümü. (Wikipedia)

aloe-vera.jpg

Aloe Vera’nın hiç bilinmeyen 12 faydası

 1. Cildi ve saçı iyileştirir.
 2. Her türlü yanık mağdurları ve dermatit hastaları için rahatlama sağlar.
 3. Artritik eklemlerdeki iltihabı azaltır ve osteoartrit, lupus ve romatoid artrit gibi eklem hastalıklarıyla ilişkili ağrıyı azaltır.
 4. Bağırsaklara salınan mide asidi miktarını kontrol etmeye yardımcı olur, bu da mide zarında ülser oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
 5. Aloe vera yaraları iyileştirmeye yardımcı olur ve özünün kırık kemikleri, yaraları ve diğer cilt yaralanmalarını iyileştirmede etkili olduğu bulunmuştur.
 6. Kabızlık sorunlarına doğal bir çare olarak kullanılabilir ve gerginlik ve kaygıyı gidererek sinirlilik veya stresin hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 7. Saman nezlesi gibi alerjileri gidermeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemi alerjik reaksiyonunun bir parçası olan IgE antikorlarının oluşumunu önlemeye bile yardımcı olabilir.
 8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yüksek konsantrasyonda çinko ve B vitaminleri ile aloe, bağışıklık sistemi işlevinizi artırabilir ve sizi hepatit B ve C ile HIV/AIDS’ten koruyabilir. Ayrıca vücuttaki her hücrenin metabolizmasını hızlandırdığı için yemeğinizi daha kolay sindirmenize yardımcı olur.
 9. Kilo Kaybını Destekler: Aloe vera, yağ hücrelerinin daha hızlı büyümesini sağlayan enzimi bloke ederek doğal olarak yağ kaybını destekleyen kuersetin içerir.
 10. Yaşlanma Karşıtı Bir Bitkidir: Aloe vera, kırışıklıkları azaltarak ve cildinizi beyazlatarak yaşlanmayı geciktirmeye de yardımcı olabilir.
 11. Sindirime Yardımcı Olur: Aloe vera sindirimi iyileştirir ve kabızlık, kolit, gastrit, irritabl bağırsak sendromu, divertiküloz, ülser ve diğer sindirim bozukluklarını hafifletir. Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan ren içerdiği için selülit ve su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur.
 12. Aloe, kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmede yardımcı olan anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antifungal özelliklere (neosaponinler) sahip kimyasallar içerir, böylece kalp hastalığını önlemenin yanı sıra kandaki kötü kolesterol seviyelerini düşürür ve iyi kolesterol seviyelerini arttırır.
 13. Ayrıca kolon kanseri gibi kansere karşı korunmaya da yardımcı olur.

Aloe vera birçok sağlıklı gıda mağazasında ve bitkisel ilaç mağazasında bulunabilir. Aloe veranın faydalarını doğrulayan çok sayıda çalışma var.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu