Gündem

Annelere nakit destek! PTT üzerinden para ödeniyor. Anneler başvuru yapabiliyor


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yapan kadınlara nakit destek sağlanıyor. PTT üzerinden gerçekleştirilen ödemeler tek seferi kapsıyor. Çocuk sayısına göre ödeme yapılıyor. Peki, kimler anne destek paketinden yararlanabilir? Başvurular nasıl yapılıyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yapan kadınlara nakit destek sağlanıyor. PTT üzerinden gerçekleştirilen ödemeler tek seferi kapsıyor. Çocuk sayısına göre ödeme yapılıyor. Peki, kimler anne destek paketinden yararlanabilir? Başvurular nasıl yapılıyor? 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2015 yılından itibaren annelere özel doğum dayanağı desteği veriyor. Birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üç ve üzeri çocuk için 600 liralık ödemeler gerçekleştiriliyor. Tek sefere mahsus olan doğum dayanağı için belirli şartlar aranıyor. Sadece doğum yapan kadınların başvuru imkanı bulunuyor. Kamu kurumlarında çalışan kadınların doğum yardımı ile doğum dayanağı paketi aynı değildir. Lakin, doğum yardımı miktarının düşük olması halinde aradaki fark ödenir. Doğum yardımı yukarıda belirtilen rakamların üzerinde ise ekstra nakit para desteği verilmez. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her kadın doğum dayanağından yararlanabilir. Mavi Kart sahipleri içinde aynı imkan sunulmaktadır. 2015 yılından sonra doğum yapılması zorunludur. 2015 yılından önceki doğumlar kapsama alanı içerisine girmemektedir. Ayrıca, çocuğun canlı doğması şartı da aranmaktadır. Doğum yapmasına rağmen çocuğu ölü olan kadınların başvuruları kabul edilmemektedir.

Doğum dayanağı başvurusu nasıl yapılmaktadır?

Doğumdan sonraki süreçte çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Çocuğun kimliği çıkarıldıktan sonra Doğum Yardımı Başvuru dilekçesi hazırlanır. Dilekçedeki bilgilerin tamamen doğru ve eksiksiz olması zorunda tutulmaktadır. Hazırlanan dilekçe kargo yolu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gönderilebilir. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine de yollayabilirsiniz. Bizzat başvurularınızı elden teslim etme fırsatı da sunulmaktadır. Kamu çalışanları ise bağlı oldukları kurum aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilir. Başvurunun kabul edilmesi halinde sonuçlar Doğum Yardımı Sistemi üzerinden açıklanır. Kimlik numaranız ile sisteme giriş yaparak sonucu öğrenebilirsiniz. Doğum yardımı almaya hak kazanan anneler, ay içerisinde ödemelerini PTT üzerinden alabilir. Nakit para olarak ödemenizi çekebilirsiniz. 2015 yılından sonra doğum yapan bir kadın başvuru öncesinde vefat ederse para çekme hakkı babaya geçmektedir. Annelere tanınan bir hak olmasına rağmen; babalarında başvuru yapma imkanı bulunmaktadır.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu