Gündem

Araç Takip Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Araç takip sisteminin en temel tanımı ile GPS uyduları sayesinde 7 gün 24 saat internete bağlı bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi cihazlardan araçlar takip edilebilmektedir.

Araçla ilgili bilgiler, araca takılan kablosuz bir cihaz aracılığıyla cihaza iletilir. Araç takip sistemleri, çalınan araçların takibinden, araçlardaki parça değişimlerinin izlenmesinden, ücretli yol bilgilerine ulaşılmasına, ticari filo yönetimine ve daha pek çok konuda kullanıcıya birçok fayda sağlamaktadır.

Ulusal Sigorta Suç Bürosu (NICB) tarafından yapılan istatistiklere göre, 2011 yılında 558.000 hırsızlık meydana geldi. Bu rakamların büyük bir kısmı araba ve kamyonları içeriyor. Bu kuruluş tarafından hazırlanan bir rapor, bu hırsızlıkların %68’inin araca zorla girmeden veya erişim sağlamak için güç kullanılmadan yapıldığını açıklıyor. Bu, üzerinde bir tür koruma sistemi kurulu olsaydı ve sahipleri tarafından uygun şekilde kullanılmış olsaydı, bu suçların önlenebileceği anlamına gelir. Bir araç takip sistemi, araba hırsızlığını önlemede çok faydalı olsa da, sağlayabileceği başka faydalar da vardır.

NICB tarafından hazırlanan bir başka raporda, araç çalan kişilerin bir kısmının soygun ve hırsızlık gibi başka suçlarla da bağlantılı olduğu öne sürüldü. Araç sahibi tarafından korunduğundan, araç sahibi etkili bir takip sistemi kurduysa, bu suçlardan kaçınmanın birçok yolu vardır. Sistem iyi çalışıyorsa ve uygun güvenlik protokolleri ile kuruluysa, araç sahipleri araçlarıyla ilgili herhangi bir değişiklik veya değişiklik olduğu anda sistemlerinden gönderilen uyarıları alabilirler. Bu olduğunda, araç sahibi birinin izinsiz olarak aracına bindiğini anlayabilir. Aracın çalındığında izini sürmek, hatta eskisi çalındığında yeni bir araba bulmalarına yardımcı olmak gibi başka faydaları da vardır ve hızlı bir şekilde değiştirilmesi gerekir. Araç sahiplerinin, kullanırken çok daha iyi bir deneyim yaşamak için araçlarına takip sistemleri kurmayı seçmelerinin ana nedenlerinden biri de budur.

arac-takip-sistemi.jpg

Bir araç takip sisteminin işini doğru yapabilmesi için, kurulumundan kaynaklanan herhangi bir sorunla karşılaşmamak için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu yönergelerden bazıları şunlardır:

Bir izleme sistemine bağlı başka faydalar da vardı. Örneğin araç sahipleri, araçlarıyla ilgili herhangi bir kaza olması durumunda, sigorta şirketine bunun için doğru teminata sahip olduklarını kanıtlayabilecekleri için sigorta maliyetini düşürebilirler. Ayrıca, sadece bir takip sistemi kurarak, kişilerin araçlarını başıboş bıraktıklarında çalmalarını da önleyebilirler.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu