Gündem

AVRUPALI BORSA DEVİ DEUTSCHE BÖRSE’DEN FİNTECH ŞİRKETİNE YATIRIM

AVRUPALI BORSA DEVİ DEUTSCHE BÖRSE’DEN FİNTECH ŞİRKETİNE YATIRIM

1957 de kurulmuş olan Alman Federal Cumhuriyeti’nin merkez Bankası olan DEUTSCHE BANK   dünyanın en büyük 21. Bankası olarak ,Fintech şirketine yatırım yapıyor. Koranavirusun yaşattığı ekonomik krizin aksine  banka 2014 ten bu yana en büyük kâr seviyesine ulaştı. 600 milyon avroluk bir beklentiye sahip olan banka 900 milyon avroluk bir kâr elde etti.

Sürekli değişen dünya düzeni her gün yeni bir dijitalleşme ile karşımıza çıkıyor. Firmalar  ise bu düzene ayak uydurmaya çalışıyor. DEUTSCHE   analistleri  de bu değişen dijital dünyaya uyum. Sağlamak adına bitcoin dünyasında  için sürekli araştırmalar yapıyor. Analistler, bitcoinin azımsanmayacak ve görmezden gelinemeyecek düzeyde önemli  ve değerli olduğunu sürekli gelişme ve büyüme potansiyeli barındırdığına dikkat çekiyor. Dijital paraların gelecek yıllarda çok fazla rağbet göreceğini insanların varlıklarını dijital ortamda ve gizlilik içinde koruyabilmelerinin daha çok tercih edileceğini bildiriyor. Özellikle genç neslin kripto paralara ilgisinin fazla olduğunu belirten  analistler,  bitconin gelecek 3 yıl içinde önemli bir dönüm noktası yaşayacağını da görüşlerine ekliyorlar. Banka tarafından hazırlanan 18 sayfalık bitcoin raporunda ise ulusların merkez bankalarının kendi kripto paralarını çıkarması süresi ne kadar uzun sürerse şuan var olan kripto paraların işlerliği daha uzun süre devam etme şansını yakalayarak daha sağlam ve daha güvenilir olabileceği belirtiliyor. Yapılan uzun soluklu araştırmalar ve   deneme  projeleri sonucunda Fintech şirketine yatırım yapıyor. Yatırımcılarına ve müşterilerine dijital bankacılığa geçiş  sürecini hızlandırmak için Fintech ile ortaklık adımlarını atıyor.

2014 yılında bakanın yaşadığı ekonomik krizde dijital banka kullanımın olmamasına bağlayan banka ya dijital bozucular ve Fintech ile ortak olacağız yada gelecek yıllarda yok olup gideceğiz yönünde bir açıklama yaptı. Bankanın  bu ortaklıkla ilgili amaçlarının ise Brokerlerin onaylanmış borsalar ve ihracatçılar ile kurulacak bir ortaklık ile alım satım hizmeti vermek. Uygulanabilir banka ürünleri ortaya koymak , dijital varlık saklama platformu bünyesinde başlatmak  olduğu yönündedir. Bu amaçlar doğrultusunda yapılan ortaklık ile dünya ekonomisindeki yerini korumayı amaçlayan banka dünya devleri arasında önemli bir noktaya ulaşıyor.


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu