Gündem

Başkalarının Dumanını Solumak Kalp Yetmezliği Oranlarınızı Artırabilir

Başkalarının Dumanını Solumak Kalp Yetmezliği Oranlarınızı Artırabilir

Yeni bir çalışma, ikinci el sigara dumanına maruz kalmanın kalp yetmezliği olasılıklarınızı artırabileceği konusunda uyarıyor.

Yeni bir çalışma, ikinci el sigara dumanına maruz kalmanın kalp yetmezliği olasılıklarınızı artırabileceği konusunda uyarıyor.

Araştırmacılar, 1988’den 1994’e kadar izlenen 11.000’den fazla sigara kullanmayan (ortalama yaş: 48) ülke çapında anket verilerini analiz ettiler. Yaklaşık 5 kişiden 1’inin, Başkasının sigara dumanına maruz kalmaya ilişkin laboratuvar testi kanıtı vardı.

Çalışma, yakın zamanda maruz kalan sigara içmeyenlerin kalp yetmezliği geliştirme olasılığının hiç olmayanlara göre% 35 daha fazla olduğunu buldu. Araştırmacılar, diğer kalp rahatsızlıkları, yüksek kolesterol ve diyabet öyküsü gibi diğer risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra bile bu bağlantı devam etti.

Pasif içicilik ve kalp yetmezliği arasındaki ilişki, erkeklerde ve daha önce kalp krizi veya felç geçirmiş kişilerde daha güçlüydü. Bulgular, farklı ırklardan ve etnik kökenlerden insanlar ve obezite ve diyabet hastaları dahil olmak üzere diğer alt gruplar arasında benzerdi.

Winston-Salem’deki Wake Forest School of Medicine’de bir iç hastalıkları asistanı olan baş yazar Dr. , NC “Erkekler genel olarak daha genç yaşta [kalp] hastalığına yakalanma eğilimindedir ve genel olarak daha gençtiler, bu yüzden yatkınlıklarının nedeni bu olabilir.”

Bulgular, 16 Mayıs’ta American College of Cardiology’nin (ACC) sanal toplantısında sunulacak ve eş zamanlı olarak Nicotine & Tobacco Research dergisinde yayınlanacak .

Önceki araştırmalar pasif içiciliğin kalp yetmezliği hastaları için bir tehdit olduğunu gösterdi, ancak araştırmacılar bu çalışmanın yeni bir çığır açtığını söyledi.

Bir ACC haber bülteninde Skipina, “[İkinci el duman] felç ve kalp krizi ile ilişkilendirilmiştir, ancak daha önce gerçekten bildirilmeyen şey, çok zayıflatıcı ve maliyetli bir hastalık olan kalp yetmezliğiyle olan ilişkisiydi” dedi.

Skipina, ikinci el sigara ve kalp yetmezliği arasındaki bağlantı hakkında, özellikle de e-sigaraların popülaritesinin artmasıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kaynak:

Son dakika 7

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu