Gündem

BDDK duyurdu.! Kredi kartı kullananlar dikkat! Milyonları ilgilendiriyor, Kredi kartları için 9 ay…

Milyonlarca vatandaş tarafından kullanılan kredi kartlarıyla ilgili yeni dönem başladı. Kredi kartları tarafından yapılan taksit sayısı 12’den 9’a düşürüldü. Ayrıca, taşıt kredilerinin vade sayısı azaltıldı. Bankaların verdiği taşıt kredisi tutarında da düşüş yaşandı.

Milyonlarca vatandaş tarafından kullanılan kredi kartlarıyla ilgili yeni dönem başladı. Kredi kartları tarafından yapılan taksit sayısı 12’den 9’a düşürüldü. Ayrıca, taşıt kredilerinin vade sayısı azaltıldı. Bankaların verdiği taşıt kredisi tutarında da düşüş yaşandı. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından kredi kartları taksit sayısı ve taşıt kredisi tutarı yeniden belirlendi. Ekonomik tedbirler kapsamında alınan yeni kararlar resmen yürürlüğe girdi. Vatandaşların en sık kullandığı banka ürünleri arasında kredi kartları yer alıyor. Birden fazla kredi kartı kullanarak alışverişlerini gerçekleştiren müşteriler, taksit seçeneklerinden yararlanıyordu. BDDK’nin yeni düzenlemesi kapsamında 12 taksit seçeneği tarihe karıştı. Yeni dönemde kredi kartları en fazla 9 taksit yapma fırsatı sunacak. 

BDDK düzenlemesine göre kredi kartları ile yapılan kuyumcu, elektronik cihaz ve mobilya alışverişlerinde 9 taksitin üzerine çıkılamayacak. Önceki dönemde vade erteleme ve 12 taksit imkanı bulunuyordu. Lakin, kredi kartı borçlarının artması nedeniyle makro ihtiyati tedbirleri devreye girdi. Risk ağırlı tedbirleri sayesinde vatandaşların gelirlerinden yüksek oranda harcama yapmasının önüne geçilecek. Örneğin 5 bin lira tutarındaki bir elektronik cihaz için en fazla 4 taksit yapılabilecek. Bütçedeki gelir ve gider dengesizlikleri için kredi kartları araç olarak kullanılamayacak. 

Taşıt Kredi Sayısı Azaltıldı

Taşıt kredileri içinde taksit sayısı ve tutarında düzenleme yapıldı. Taşıt almak isteyen vatandaşlar bankalardan 60 ay vadeli kredi alabiliyordu. Yeni dönemle birlikte en fazla 48 aylık vade uygulanmaya başlayacak. 120 bin ila 300 bin lira arasındaki araçlar için kullanılabilecek kredinin vade sayısı 48’den 36’ya indirildi. 120 bin lira altındaki araçların vade sayısı 60’dan 48’e düşürüldü. 750 bin lira ve üzeri araçlar için kullanılabilecek kredinin vadesi sadece 12 ayla sınırlı tutuldu. 

BDDK’nin yeni kararlarına göre kredi tutarlarında da değişiklikler yaşanacak. 1.5 milyon lira ve üzeri fiyata sahip araçlar için banka kredisi verilmeyecek. 120 ila 300 bin lira arasındaki bir araç için sadece yarı fiyatını kapsayacak şekilde kredi alabileceksiniz. 300 ila 750 bin lira arasındaki araçlar içinde yüzde 30 oranında kredi kullanılacak.  


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu