Sağlık

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kara kritik uyarı! Çokça yapılan yanlıştan uzaklaşın

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Kurul Üyesi Ateş Kara tedavi için kullanılan kan sıvılaşması için kullanılan ürünlerin bilinçsiz kullanımlara uyarıyla geldi. Kullanılan bu ürünler vücuda zarar vereceğini dile getiren Ateş Kara “Reçetelerimiz olmadığı sürece ve doktor tavsiyeleri olmadan kesinlikle kullanmamalı ve uzak durmamız gerekiyor. Bilinçsiz bir şekilde kendi kararlarımızı alarak kullanılacak ilaçlar değildir” dedi.

Korona tedavisi için kan sulandırıcı olarak kullanmasını uygun gören Sağlık Bakanlığı, dünya çapında bu ilaçlara talep artışı olduğunu belirtti. Ülkemizde de bu ürünlerin bilinen önemli bir bölümünün pandemi tedavisi noktasında hastanelerimize yönlendirilmekte olduğu belirterek, “Serbest eczanelerimiz aracılığıyla hastalarımıza verilmekte olan ürünlerin miktarında, belirli zaman aralıklarıyla azalmaya sebep olacaktır” denildi.

Aynı zamanda bu kan sulandırıcı ürünlerin her eczanede bulundurulacağını bildirdi. Uzmanlar, kullanılmakta olan kan sulandırıcı ürünlerin doktor tavsiyesi ve önerisi aynı zamanda takip edilmemesi durumunda çok büyük sağlık sorunları teşkil edeceğinin dikkatini çekti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastaları öğretim üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bu kan sulandırıcı ürünlerin kullanımıyla alakalı DHA’ya kısa bir açıklamada bulundu. Eroğlu herhangi bir kullanılan ilacın doktor takibi olmadan dozunu arttırınca nelere sebep olabileceğini belirterek “Sizlere tedavi amacıyla vermiş olunan ilacı fazlasıyla alırsanız zarar verecektir. Bu sebeple doz ana belirleyici. Bu ilaçları hiçbir şekilde gerekmedikçe kullanmamak gerekiyor. Bu kanamaya da sebep olma ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyor. Ever bu ilaç kan sulandırıcı etkiye sahip lakin fazlasını kullanma durumunda kanamaya sebep olacak ve acil yardım alma durumu söz konusudur. Bu nedenle ürünlerimizi doktor tavsiyesi takibi ve önerileri olmadan kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.”

Çokça Yapılan Yanlış

Böylelikle toplum içerisinde uzun bir zamandan bu yana bilinmekte olan yanlışlardan sirisi olarak kan sulandırıcı olarak bilinmekte olan ilaçların kullanılmasıyla ilgili bu güne kadar yapılmış olan en ciddi uyarı yapılmış oldu. Bilim kurulu üyesi bu şekilde kullanımın vatandaşlarımıza zarar verebileceği ve konuyla alakalı olarak dikkatli olmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Bundan sonraki süreç içerisinde yapılması gerekenlerin buna göre ayarlanmasının da altını çizdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu