Gündem

Bir Banka Daha Bitcoine Geçti

Bir banka daha Bitcoin’e geçti gibi haberler son zamanlarda insanların tanıklık ettiği durumlardandır. Kripto para piyasasındaki kullanıcıların bu borsalar özelinde para aktarımı yapmasını mümkün kılan birden çok banka mevcuttur. Sanal paralarla işlem yapmayı sağlayan tüm bankalarda kullanıcılar rahatlıkla işlem yapabilmektedir. Burada rahatlıkla EFT ve havale işlemleri yapılmaktadır. Öncelikli olarak söylemek gerekir ki, Bitcoin klasik bir para birimi olmadığı için doğrudan bankadan alınmaz. Bankalar yalnızca anlaşmalı oldukları Bitcoin borsaları ile çalışarak alışverişe imkân vermektedir.

Bu doğrultuda uygun ücretlerle ya da ücretsiz olarak yatırım işlemleri yapılmaktadır. Bankaların sunduğu bu gibi avantajlar sayesinde pek çok kullanıcı zamandan tasarruf ederek işlemlerini yapmaktadır. Kullanıcılar banka hesaplarından yatırmış oldukları gerçek para birimlerini hızlı bir şekilde kripto paraya dönüştürebilmektedir. Bitcoin’i banka hesabına aktarma işleminden sonra nakit çekim yapmak da mümkündür. Günümüzde Türkiye’de doğrudan Bitcoin açılabilen bir banka olmasa da kripto para piyasalarıyla işlem yapmaya olanak sağlayan bankalar bulunmaktadır. Bu bankaların sayısında ilerleyen tarihlerde artış olması da bir hayli muhtemeldir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir sorusu daima gelişmekte olan teknoloji yüzyılında, insanların sordukları bir sorudur. Bir şekilde Bitcoin’i duyan kişiler onun ne olduğunu merak eder. Öncelikli olarak söylemek gerekir ki Bitcoin, 2009 yılının Ocak ayında yaratılan bir kripto para birimidir. Bitcoin, mahlas olarak Satoshi Nakamoto adını kullanan bir kişinin ya da kişilerin çalışmaları sonucunda piyasaya sürülmüştür. Geleneksel ödeme yöntemlerini bir kenara bırakmayı amaçlayan Bitcoin, piyasadaki diğer araçlara oranla daha düşük işlem tutarları sunar.  Bu tutarlar doğrultusunda kullanıcılar hızlı ve kârlı bir biçimde işlemlerini gerçekleştirir.

Bitcoin’in şüphesiz bazı ayırt edici özellikleri bulunur. Bunlardan biri, söz konusu coin’in devlet eliyle piyasaya sürülen para birimlerinin tersine, merkezileşmemiş bir yapı tarafından kontrol edilmesidir. Kağıt paralar gibi fiziksel yollarla ulaşılabilecek bir Bitcoin söz konusu değildir. Yalnızca insanların şeffaf erişimlerinin olduğu halka açık şekilde açık bakiyeler bulunmaktadır. Bitcoin dünyasında gerçekleşen bütün işlemler, güvenliği sağlamak maksadıyla şifrelenmiş bağlantılarla gerçekleştirilir. Bitcoin ‘‘BTC’’ şeklinde bilinmektedir.

 

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu