Gündem

Bitcoin de büyük çöküşe hazır mısınız? Indiktatörler, Formasyonlar, Fenomenler, Haberler ne diyor..

Bitcoin 65 bin $ zirvesini gördükten sonra sert bir çöküş ile 30 bin $ seviyelerine kadar gerilemişti. Bundan sonra yaklaşık 60 gündür yatay seyrinde devam ediyor. Yazımızın bundan sonrası kesinlikle yatırım tavsiyesi taşımamaktadır. Volatil bir piyasa olduğundan dolayı alacağınız yatırım  kararlar sizi bağlamaktadır. Bu haber bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Buradan sonra yazımızı okuyup okumamak tamamen size kalmıştır.

Bitcoin Elon Musk açıklaması

Bitcoin boğa balinaları ortalama 3 bin dolar dan bu yana #btc tutuyorlardı. 65 bin dolar zirvesini gördükten sonra elindeki bitcoinleri satmaya başladılar. Bunun ilk ayağının açıklaması Elon Musk tarafından geldi. Tesla, SpaceX gibi dünyanın önemli şirketlerinin CEO su olan Elon Musk önce btc ile ödeme kabul etmeyeceğinin tweetini attı.. Daha sonra ise, bitcoin madencilerin enerji sisteminin kötü olması yenilebilinir enerji sistemine geçmesi ile tekrar ödeme alacağını kabul etmesini açıklamasından sonra, Bitcoin tarafından açıklama geldi. Bitcoin madencilerinin kullandığı enerji tasarrufu %53 üzerinde olduğu açıklandı buna rağmen fiyatta beklenen yukarı yönlü hareketlenme olmadı.

Önemli not.. Ortalama yeni, 30-38 bin kişi bitcoine yatırım yapmış.

Binance CEO’su CZ Binance Bitcoin açıklaması

Binance CEO su bu durumda durmadan #HODL kartını oynadı, güçlü eller bitcoin satmadığını peş peşe açıklamalara başladı. Buna rağmen btc düşüşü durmadı aksine daha dibi görmek için 28 bin dolara kadar iğne bıraktı.

El Savador ve Bitcoin Semineri

Daha sonra tüm bitcoin yatırımcıları Amerika Miami’de yapılan bir konferansa kitlendi. Buradan yapılacak olan açıklamalar ile #BTC’nin tekrar eski şah şahlı eski günlerine döneceğini bekleyen fenomen ve yatırımcılar beklenini alamadılar. Üstelik El Salvador gibi 3ncü sınıf bir ülke Bitcoin’i resmi para birimi olacağını açıklamasına rağmen böyle büyük habere rağmen Bitocin’den tık yoktu..

Microstrategy CEO’su Michael Saylor

Microstrategy CEO’su Michael Saylor ortalama 31 bin dolar seviyesinden bitcoin aldığını duyurdu. Son yaptığı açıklama ile asla bitcoinlerini satmayacağını söyledi.

Paylaşılan tüm grafikler de yukarı yönlü hareket edeceği hayal edilse dahi… Asıl şimdi bomba haber ise bu olacak…

Grayscale 6 aydan bu yana kitli tuttuğu bitocinleri önümüzdeki günler de sertbest bırakacak. 6 Ay önce bitcoin satın alan kişiler ortalama 34 bin dolar üzerinden bitcoin satın aldılar. Şimdi ise, bitcoin 31 bin dolar seviyelerine geri geldi. 6 aydır kilitli olan bitcoin yatırımcılar şuan için zarardalar.

Şimdi bu kadar güzel haberlere rağmen bitcoin düşmesini kimse engelleyemedi. Küçük yatırımcı zaten göremez. Çünkü dar bir pencereden piyasaya baktığı için.

Burada bitocini satan güçlü eller var, peki bu bitcoini satan güçlü boğalar neden satıyorlar? Asıl sorulması gereken soru bu. 65 bin dolar seviyesinden çıkan boğa balinaları oyuna ne zaman dahil olacak?

Ortalama ve tahmini olarak 3-6 bin dolar seviyesinden bu yana bitcoin tutan boğa balinaları, 65 bin dolar seviyesinden sattıkları artık kaçınılmaz.  Peki 3-6 bin dolar seviyesinden bitcoin satın alın boğa balinaları, ortalama olarak 20X den fazla kar ettikleri gözükmekte. Boğa balinaları, tekrar oyuna dahil olması için 9.100 dolar seviyesine inmesini beklemeyecektir. En az 10X kar alabilmeleri için, Yıl sonu hedefi 100.000 dolar olarak belirlersek eğer, belli mi olur belki de 6 bin dolar seviyesini görmeden girmeyebilir.

Bitcoin son durum indikatörler

TD squental indikatörü Bitcoin

TD Squential indikatörünü haftalık baz da hemen kısaca inceleyelim. TD indikatörü haftalık bazda 9 Kırmızıdan sonra 13 saydı, alım fırsatı olarak göstermekte. Önümüzdeki 2 hafta içerisi için kısa dönem de rahatlama rallisi gelme ihtimali var. Geçersiz 2 yeşil sayıp tekrar kırmızı 9 saymaya meyilli gözükmekte. Aynı zaman da Bitcoin de Death Cross gelme ihtimalleri de yüksek gözükmekte.

btc-haftalik.jpg

TD squential indikatörü aylık baz da bitcoin son durum nedir?

TD Squantial indikatörüne göre en tehlikeli durum burada gözüküyor. Kırmızı 2 saymaya başladı. Burada geçersiz kırmızı 2 sayıp yoluna devam edebilir eğer, burada Ağustos ayında tekrar kırmızı 3 saymaya başlar ise eğer ayı sezonuna hoş geldiniz demek oluyor. Bu duruma göre 3.289$ seviyesini göstermekte. 

btc-aylik.jpg

Süper Trend Indikatoru

Süper Trend indikatörü ise aylık pozisyonunda hala sat pozisyonunda devam ediyor.

btc-aylik-super-trend.jpg

RSI indikatorü

RSI indikatörü ise aylık baz da bitcoini sat vermeye hazırlanıyor.

ee2fb0c6-a6a0-4c5a-9aa8-a7bc06cdd92a.jpg

Neredeyse tüm indikatörler bitcoin de düşüşün devam edeceğini Boğa balinaların oyuna dahil olmayacağını gösteriyor. Bu kadar önemli haberleri yapılmasına rağmen bitcoin dönmedi ise boğa balinalarını bekliyor. Boğa balinaları ise bitcoin’in fiyatının hala çok yüksek olduğu için oyuna dahil olmadıklarını düşünüyorum.

Fenomenler ne diyor?

Efe Bulduk

TheBullduck Binance Avrupa bölgesi fenomenler birincisi olan Efe Bulduk elindeki tüm bitcoinleri sattığını açıkladı. Efe Bulduk ne dedi?

31.800$ seviyesinin altından satın aldığı tüm bitcoinleri 32,010$ seviyesinden sattığını açıkladı. Tahtalar da yoğun satış baskısı olduğu ve heyecan aramaya gerek olmadığını söyledi.

efebulduk.jpg

Genel olarak toplarsak eğer, 

Siz şimdi büyük bir şirketin CEO’sunuz halka arz olmuşsunuz. 65 dolar seviyesinden yatırım topluyorsunuz. Durmadan kar dağıtıyorsunuz. Bu şekil durmadan kar dağıtırsanız eğer şirket bir yerden zarar vermek zorunda kalacak ve sonunda batacaktır. 

O zaman en basit yöntem ile yapılması gereken durum 65 bin dolar seviyesinden btc satın alanların eline vermek oradan daha dibe inerek yeni yatırımcılar ve boğa balinalarını toplamak olmalı. Bu süre zarfından bu sürümcemeye dayanamayan yatırımcılar zararına satarak çıkarsa o satışlar şirkete kar olarak yansıyacak.

Buna göre, düşüncemiz olur veya olmaz ancak bitcoin 3.286 dolardan önce dönmeyecek olması. 

Peki size göre bitcoin nereden döner?

Hadi hemen siz de görüşlerinizi bizimle paylaşın.


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu