Gündem

Borç yapılandırmasında yeni dönem! İdari ceza, faiz ve gecikme borçları siliniyor…

Covid-19 süreci nedeniyle vatandaşların üzerindeki ekonomik baskı giderek arttı. Yeni dönemde SGK borçlarını kapsayan yapılandırma ile rahat bir nefes almaları sağlanacak. Prim borçları, idari para cezaları, gecikme faizleri yapılandırılacak. İşte borç yapılandırmasına dair detaylar…

Covid-19 süreci nedeniyle vatandaşların üzerindeki ekonomik baskı giderek arttı. Yeni dönemde SGK borçlarını kapsayan yapılandırma ile rahat bir nefes almaları sağlanacak. Prim borçları, idari para cezaları, gecikme faizleri yapılandırılacak. İşte borç yapılandırmasına dair detaylar…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçları yeniden yapılandırılma altına alındı. Ekonomik ve finansal olarak açmaza giren vatandaşlara devlet desteği sağlanacak. Ekonomi Reform Paketi kapsamında hazırlanan borç yapılandırma anlaşması için başvurular alınıyor. Esnaf ve sanatkarların yararlanabileceği yapılandırma anlaşmasına 31 Ağustos 2021 tarihinde kadar devam edecek. SGK borçlarını kapsayan yapılandırma ile birlikte kredi istihdam paketi ekonomiye can verecek. Pandemi nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalan vatandaşlar yeniden istihdam edilecek. Toplam 100 bin kişinin iş hayatına dahil olması için başlatılan çalışma, 10 milyar liranın piyasaya dahil olmasını sağlayacak. Borç yapılandırması anlaşmasından yararlanan vatandaşlar peşin ya da taksitli olarak ödeme yapabilecek. 1 Kasım 2021 tarihine kadar ilk taksitin ödenmesi gerekiyor. Aynı tarih peşin ödemeler içinde geçerli olacak.

Bağ-Kur sistemine kayıtlı olan vatandaşlar ise başvurularını e-devlet üzerinden tamamlayabilecek. İsteğe bağlı olarak sigorta ödemelerini yapan kişilerde yapılandırmadan yararlanma hakkına sahip bulunuyor. E-devlet üzerinden başvuru yapmak istemeyen vatandaşlar ise illerinde bulunan Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne giderek bizzat başvuru yapabilir. Borç yapılandırması için özel bir şart aranmıyor. Sigortası bulunan her vatandaş başvuruda bulunabilir.

101 milyar 7 milyon lira borç yapılandırıldı

7256 sayılı kanun kapsamında hazırlanan borç yapılandırma anlaşmasından bugüne kadar 2 milyon 248 bin vatandaş yararlandı. Toplam 101 milyar 7 milyon borç yapılandırma kapsamına alındı. 1 Haziran 2021 tarihi verilerine göre taksit ödemelerini gerçekleştiren vatandaşlardan 14 milyar 100 milyon lira tahsil edildi. 

SGK prim ödemeleri de borç yapılandırması altında değerlendiriliyor. Lakin, Nisan ayı ve öncesindeki dönemlere ait prim borçlarını kapsıyor. Bağ-Kur borçları durdurulan vatandaşlar yapılandırma ile birlikte sigortalarını canlandırma hakkı kazanıyor. İşsizlik sigorta primi, genel sağlık sigortası, gecikme faizleri, idari para cezası, meslek hastalığı ve iş kazası prim ödemeleri yapılandırılabiliyor. Borç yapılandırmasına katılan vatandaşlar 6,9,12 ve 18 taksit seçeneklerinden yararlanabiliyor.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu