Gündem

Cumhurbaşkanı açıkladı..! 0 faiz 36 ay geri ödemesiz.. KOSGEB’den kredi paketi..!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tam kapanma sürecinde ‘Hızlı Destek Programı’ isimli kredi destek paketi açıklandı. Pandemi sürecinde ekonomik desteğe ihtiyaç duyan küçük ve orta ölçekli işletmelere KOSGEB tarafından alınacak başvurular sonrası kredi verilebilecek. Kredilerin sıfır faizli ve 3 yıl sonra ödeme imkanı ile verileceği duyuruldu.

Krediden yararlanmak isteyen işletme sahipleri ve teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketler Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB)’e faizsiz ve 3 yıl sonra ödemeli kredi başvurusunda bulunabilir.
Başvurular 3 Mayıs 2021 tarihi itibariyle başladı. 21 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek.

KOSGEB’in vereceği kredi miktarı mikro işletmelere 30 bin TL ve küçük işletmelere 75 bin TL olarak belirlendi.

Alınan kredilerin geri ödemesi konusunda 3 yılın ardından 4er aylık aralıklarla ve 6 taksitte geri ödenmesi planlandı. Toplam 5 yıllık vade ile faizsiz kredi alınabilecek olduğu belirtildi.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi desteğine e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak isteyen kişiler T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile sisteme girip arama butonundan KOSGEB diye aratıp çıkan sayfadan başvuru yapabiliyor.
Kredi desteğine KOSGEB web sitesi üzerinden başvuruda bulunmak isteyen kişiler ise kosgeb.gov.tr adresine girerek e-hizmetler butonundan başvurularını gerçekleştirebiliyor.

Başvuruda İstenen Evraklar Nelerdir?

SGK’ya tescili olmayan şahıs şirketleri için; şirketin SGK’ya tescilli olmadığına ve şahsi olarak SGK’ya borcu bulunmadığına dair belge Varsa yasal sınırların üzerindeki vergi, SGK borcunun tecil veya taksitlendirildiğini gösteren belge Yalnızca ikinci bileşene yapılan başvurularda işletmenin genç yenilikçi işletme kriterlerinden en az birisini taşıdığına ilişkin belge

Yukarıdaki sıralı belgeler taratılıp sisteme yüklenerek başvuru gerçekleştirilebilecek


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu