Gündem

Cumhurbaşkanlığı açıklama geldi..! Kapanma Süresi uzayacak mı? işte detaylar..

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tam kapanma hakkında çıkan 19 Mayıs’a kadar uzatılacak mı söylentisine Şu anda gündemimizde öyle bir konu yok, gelen korona verilerine göre değerlendirmeye alırız şeklinde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, canlı yayında katıldığı bir programda covid-19 la  mücadele ve 17 Mayıs 2021 tarihinde bitmesi beklenen tam kapanma süreciyle alakalı gelen sorulara bir bir cevap verdi.

“GÜNDEMİMİZDE YOK”

Fuat Oktay, tam kapanmanın 19 Mayıs’ın hafta içi çarşamba gününe denk gelmesi sebebi ile uzatılabilmesi olasılığına dair ise şu açıklamaları yaptı: “Şu anda gündemimiz arasında yok. Kabine toplantısında masaya yatırılır, sonrasında ise kesin bir  karar verilir. ve verilen bu karar kamu ile de paylaşılır. Şimdilik böyle bir uzatma planlarımız arasında yok.”

“YOĞUN BİR DÖNEMDEN GEÇTİK””

Kapanma süreci net ve şeffaf yürüttüğümüz bir süreç.” diyen Oktay, şu ifadelerle devam etti: “Sağlık Bakanlığımız günlük verileri sürekli paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. Ekonomik ve sosyal boyutu olduğu için tüm çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazan’dan önce pik yaşadık. Yoğun bir dönem yaşadık. Bir ilk yarı kapanma ile bazı tedbirler almıştık. Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok daha avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın gerekli olduğunu gösterdi veriler.

“SANAYİNİN ÜRETİMİNİ HİÇ DURDURMADIK”

Biz bu dönemde sanayinin çarklarını hiç durdurmadık. Üretim devam etti Türkiye’de. Sanayide çalışanların istihdamı da devam etti. Hizmetler sektörü etkilendi. Sanayi sektöründe Türkiye tarihinin en başarılı yılını kapatacağız. Burada hem toplumumuzun sağlığını korumak diğer yandan da bir yılı aşan kısıtlamalar döneminde hizmet sektöründeki esnafımızın biraz daha canlanmayı sağlarsak salgın yönetiminde daha ileri bir aşamaya gelmiş oluruz

.”VATANDAŞA SORUN, CUMHURBAŞKANI’NA GÜVENEN BİR TOPLUM GÖRÜRSÜNÜZ”

Muhalefet bir şey üretmek üzerine kurgulanmamış. Yalanlar üzerine kurulu bir politika üretiyorlar. Niye biz çok iyi yönettik? Çok güçlü bir sağlık altyapısı ile girdik. Vatandaşlarımızı aldık Türkiye’ye getirdik. 30 yıl öncesinin Türkiyesinin bunu yapması mümkün müydü? Toplumun güvendiği bir lider olduğu zaman da muhalefet ne derse desin gidin sokağa, cumhurbaşkanına güvenen bir toplum görürsünüz. Önceki gün bir iftarımız vardı. Farklı dini cemaatlerin, Diyanet İşleri Başkanımızın da olduğu bir iftardaydı. Oradaki birisi aynen şunu dedi: ”Biz öyle bir şey yaşıyoruz ki sadece Türkiye’de bulunan birisi olarak söylemiyorum, dışarıda bulunan diğer dini gruplarla da görüşüyoruz. Allah Kovid’den korusun, yakalanacak da Türkiye’de yakalanalım, ya da Türkiye’ye ulaşmayı nasip etsin’.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu