Gündem

Devlet bayram da kesenin ağzını açtı! 6 ay ertelemeli 100-500 bin arası kredi dağıtıyor..!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reform Paketi kapsamında ilave istihdam desteği sağlanacak. Makro ekonominin güçlenmesi için 100 bin ile 500 bin lira arasında kredi fırsatı sunulacak. 6 ay geri ödemesiz kredi 24 taksitle verilecek. Peki, kimler istihdam kredisinden yararlanabilecek? Düşük faizli kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

Covid-19 aşısının uygulanmaya başlamasıyla birlikte normalleşme sürecine geçildi. Salgın sonrasındaki dönemde ekonomik istikrarın sağlanması amacıyla reform paketi uygulanmaya başlandı. Makro ekonomik politikalar kapsamında ilk adım istihdam alanında atıldı. İstihdamın sağlanması için 100 milyar lira tutarında bütçe oluşturdu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından borç yapılandırılması hayata geçirildi. İstihdamın artması için küçük işletme sahiplerine ilave kredi imkanı sunuldu. Bu kapsamda 100 bin ila 500 bin lira tutarında kredi verilmeye başlanacak. Sadece ilave istihdamla sınırlı kalmayan destek, nakdi para yardımıyla yeni yatırımları da kapsayacak. İşletmelerin pandemi döneminde yaşadığı zararın altından kalkmasına yardım edilecek. Borç yapılandırması ile prim ödemeleri kontrol altına alınacak. Gecikme faizi, idari para cezası ve Bağ-Kur prim canlandırması için başvurular alınmaya başladı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen ekonomi reform uygulamalarına kamu bankaları da dahil edildi. Hazine garantisi altında milyonlarca lira tutarında kredi verilecek. 50 kişinin altında çalışanı bulunan işletmelerin yararlanabileceği kredi için başvurular 1 Temmuz tarihinden itibaren gerçekleştirilebilecek. Normalleşme sürecinde en önemli adımlar ekonomi alanında atılacak. Likidite problemleri yaşayan işletmelerin kredi alabilmesi için istihdam şartı aranacak. Devlet tarafından bir işçinin yıllık 16 bin 92 lira tutarına ulaşan maliyeti karşılanacak. İstihdamın artmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında 6 ay geri ödemesiz şekilde kredi verilecek. Ayrıca, kredi taksit sayısı da 24’e çıkarıldı. 

Kredi Garanti Fonu tarafından finanse edilen ilave istihdam paketi kapsamında 1.6 milyar lira tutarında bütçe oluşturuldu. Bir işletme en fazla 5 işçisi için kredi hakkına sahip bulunuyor. 1 Temmuz tarihinden sonra işbaşı yapan işçileri kapsıyor. Pandemi döneminde ücretsiz izne çıkarılan işçilerin yeniden istihdam edilmesi halinde de kredi veriliyor. Geçmiş döneme ait SGK borçlarının yapılandırılmasıyla birlikte istihdamın artması sağlanacak.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu