Ekonomi

Devlet emekliyi gördü! SSK, SGK ve Bağkur emeklilerine müjde.. 8 bin 477 TL avans para dağıtıyor

Ülkemizde milyonlarca asgari ücretli veya normal çalışanlar emekli olabilmek için yıl, yaş ve prim doldurmak için gece gündüz çalışıyor. Prim, gün, yaş şartlarını dolduran çalışanlar emekli olmak için bir dilekçe ile başvuru yaparak ortalama 7 veya 15 gün içerisinde emekli oluyorlar.

Emekli olabilmek için başvuru yapan çalışanlar bu süreç uzadığı taktirde avans alma hakkına sahip oluyorlar. SGK ya başvuru yaparak 8 bin 477 TL avans alma hakları oluyor. Bunun için SGK ya yazılı dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

Emekli aylığı ve emekli avans alabilmeleri konusunda sizin için inceledik. Haberimizin detayında merak edilen sorulara kolayca ulaşabileceksiniz.

Emekliler, emekli avansını nasıl alabilir? 

Emekli olmaya hak kazananlar, yaş, yıl, ve prim şartlarını doldurduktan sonra SGK ya başvuru yaparak emekli olduklarını doğrulatması gerekmekte. Bu süreç 7 ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu süreç sonunda emekli aylıklarını almaya başlıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR > SSK, SGK, Bağ-Kur’lular erken emeklilik yolunda kadınlara 6 yıl erkeklere 2 yıl önce emekli olma fırsatı..!

İlgili Makaleler

Daha önce bu süreç ortalama 120 güne kadar sürmekteydi ayrıca 2002 yılı öncesinde emekli olan vatandaşlar 11 farklı belge ile müracaat ediyorlardı.

SGK emeklileri mağdur etmemek adına avans hakkı tanıdı.

Emekli avans şartları nelerdir?

Emekli olmaya hak kazanan kişiler emekli avans alabilmek için, SGK’ya yapılan başvuru sonucunda emekli aylıkları 90 gün içinde bağlanmaması şartı aranıyor. 90 gün içinde bağlanmayan emekli aylıklarına SGK ya başvuru yaparak asgari ücretin üç katına kadar avans ödeme yapılıyor.

2021 yılında asgari ücrete yapılan zam ile birlikte emeklilere yapılacak olan avans ödemesi 8 bin 477 lira olarak belirlendi.

90 gündür emekli maaşı alamayan emekliler, bu avans ödemesinin birikmiş olan aylıkların yüzde 25 oranında tahsil edilerek emeklilere geri ödemesi yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4249.jpg

Mevcut emekliler nakit avans alabilir mi?

Daha önce emekli olmuş vatandaşlar bu şartların emeklilere de uygulanması konusunda talepleri var. Eğer bu talep yerinde görülürse mevcut emekliler içinde 3 asgari ücret tutarında avans nakit ödeme olarak alıp minik taksitler ile geri ödemeleri sağlanacak. Mevcut emekliler, faizsiz nakit avans ile ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Enflasyon ülkemizde en çok emekli kesimini etkilerken, günlük ihtiyaçlarını giderme konusunda büyük problemler yaşıyor. Bu talebin hayata geçmesini emekliler dört gözle bekliyor.

SSK, SGK Emekli maaşları hangi günler ödeniyor?

Emekli olmaya hak kazanmış SSK emeklileri, emekli maaşlarını belirlenen tahsis numarasının son rakamına göre emekli maaşlarını bankalardan alabilirler. Aşağıda belirtilen tarihler hafta sonu mesai günlerine denk gelirse, maaş ödemeleri şu şekilde olur. Cumartesi gününe denk gelen ödemeler, Cuma günü, Pazar gününe denk gelen ödemeler ise Pazartesi günü ödemeler yapılır. İşte tahsis numarasının son rakamına göre yatırılan emekli maaşlarının günleri.

 • 1 olanlara her ayın 21’inde,
 • 2 olanları her ayın 25’inde,
 • 3 olanlara her ayın 20’sinde,
 • 4 olanlara her ayın 24’ünde,
 • 5 olanlara her ayın 19’unda,
 • 6 olanlara her ayın 23’ünde,
 • 7 olanlara her ayın 18’inde,
 • 8 olanlara her ayın 22’sinde,
 • 9 olanlar her ayın 17’sinde,
 • 0 olanlara her ayın 26’sında

Tahsis numarasının son rakamlarına göre emeklilerin hangi günler de emekli maaş alacakları günlerdir.

227142d00x0emekliye1159tlemekliikramiyesinezamyapilacakmiemeklimaaslarindanekadarartisolacak1564446625026-680x365-c.jpg

Bağ-Kur emeklileri maaşlarını hangi günlerde alırlar?

Bağ-Kur’dan emekli olan vatandaşlarımızda aynı şekil de tahsis numarasının son rakamına göre emekli maaşlarını bankalardan çekebilirler.

Tahsis rakamların ödeme günleri Cumartesi günü olursa, Cuma, Pazar günü olursa eğer Pazartesi günü emekli maaşlarını bankalarından çekebilirler. İşte tahsis numarasına göre yatırılan emekli maaşlarının günleri.

 • Tahsis numarası: 0 – 2 olanlar her ayın 28’i
 • Tahsis numarası: 3 – 1 olanlar her ayın 26’sı
 • Tahsis numarası: 4 – 6 ve 8 olanlar her ayın 27’si
 • Tahsis numarası: 5 – 7 ve 9 olanlar her ayın 25’i

Bağ-Kur emeklileri her ayın bu günlerinde emekli maaşlarını alabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4251.jpg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu