Gündem

Devlet Kesenin Ağzını Açtı! 18 bin TL para desteği yapıyor.! 18 Bin TL Devlet Nasıl Alınır?

Evlenmek isteyen gençler devlet tarafından desteklenmeye devam ediyor. Maaşlarının en fazla 24 katı oranında kredi imkanı tanınıyor. SGK tarafından yetim aylığı alan kadınlara da çeyiz parası ödeniyor. Çeyiz parasından kimler yararlanabiliyor? Erkekler evlenme ödeği alabiliyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından evlenmek isteyen kişilere yönelik hazırlanan çeyiz parası projesi sürüyor. Toplam 350 milyon lira destek sağlanacak olan çeyiz parası yardımından sadece kadınlar yararlanabiliyor. Anne ve babasından dolayı yetim aylığı bağlanan kadınlar, tek sefere mahsus olmak üzere SGK’dan destek alıyor.

Maaşlarının 12 ile 24 katı oranında çeyiz parası geliri elde etme hakları bulunuyor. Evlilik desteğinden erkekler yararlanamıyor. Ayrıca, daha önce evlenip boşananlarda çeyiz parası alamıyor. İlk kez evlenecek olan kadınlar, bulundukları şehirdeki SGK merkezlerine giderek başvuru işlemlerini tamamlayabiliyor.

Çeyiz Parası almak için gerekli şartlar

İlk kez 2008 yılında verilmeye başlanan çeyiz parası bugüne kadar sayısız kişi tarafından kullanıldı. Yetim maaşını 4/C emekli sandığından alan kadınlar maaşlarının 12 katı oranında çeyiz parası alıyor. 4/A SSK ve 4/B Bağ-Kur sigortası alanlar ise 24 katı oranında yardım hakkı kazanıyor. Başvuru işlemleri esnasında evlilik cüzdanı ve kimlik kartı bilgileri gerekiyor. Başvuru takibi ise e-devlet sistemi üzerinden yapılıyor.

Çeyiz parası alma hakkını kazanan kişilerin hesabına ödeme yapılıyor. Geri ödemesiz şekilde devlet tarafından verilen çeyiz parası evlilik kurumunu destekleme amacı taşıyor. Öte yandan çalışan kadınlar yetim maaşı alsa bile çeyiz parasından yararlanamıyor. Bu yüzden tek geçim kaynağının yetim maaşı olması şartı aranıyor.

Ayrıca, resmi olmasa bile imam nikahı ile daha önce evlilik yaptığı tespit edilen kişi de hak mahrumiyetine uğruyor. Sadece kadınları kapsayan uygulamada yaş sınırı da bulunmuyor. Yetim maaşı 750 lira tutarında olan birisinin ortalama olarak 18 bin lira destek aldığı biliniyor.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu