Ekonomi

Devlet kesenin ağzını böyle açtı! 5bin, 15bin ve 20 bin TL destek ödemeleri

Devlet kesenin ağzını bu sefer halk için açtı. T.C. vatandaşlarına faizsiz kredi dağıtacak. Üstelik krediler 12 ay ertelemeli ve 60 ay vadeye kadar uzayacak. Bu kredi hakkında en çok merak edilenler ise, geri ödeme, başvuru şartları nelerdir? Gibi daha bir çok konuda sizler için bu faizsiz ertelemeli kredi haberini araştırdık.

Pandemi süreci devam ederken, maddi sıkıntılar çeken halkımız kazanç elde etmek için kendi işlerini kurmak isteyenler için faizsiz kredi kampanyası sunmakta.

Bu kredi desteğinden faydalanmak isteyen kişiler öncelikle kendi mesleklerinde yeterli uzmanlık ve yeterli düzeyde bulundukları sektörde hizmet sağlamış olmaları gerekmekte. Devletin yaptığı bu destekler 65. bin TL ye kadar çıkmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti devleti 2021 yılında kendi işini kurmak isteyenler için kesenin ağzını açtı. İsteyene 15 bin TL faizsiz 12 ay ertelemeli 60 ay vadeli kredi, İsteyene performansa dayalı 5 bin, 10 bin, 20 bin ve toplamda 95 bin TL ye kadar destekte bulunuyor.

Bu destekler nelerdir ve daha fazlası ise şöyle;

İlgili Makaleler

KOSGEB desteği

KOSGEB bu destek paketinde yeni iş yeri açanların pandemi sürecinde ayakta kalabilmesi adına verdiği desteklerden bir tanesidir. Bu destekten faydalanabilmek için öncelikle “Geleneksel Girişimci Eğitim” proğramından geçmeniz gerekiyor. Bu eğitim proğramını tamamlayanlar ise bu desteği hak etmiş olacaktır.

KOSGEB destek ödemeleri ne kadar?

KOSGEB destek ödemelerini belirli periyotlar ve performans üzerinden veriyor. Bu performans ödemelerinde ise geri ödeme bulunmuyor. KOSGEB’in sizler için ödediği destek performans ödemeleri.

Kuruluş desteği

Bu eğitimleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra KOSGEB sizlere kuruluş desteklerine başlıyor.

 • Gerçek kişi işletmeler için: 5.000 TL
 • Sermaye şirketi işletmeler için: 10.000 TL

Performans desteği

KOSGEB performans desteğinde sizlere 2 farklı performans dönemi ile desteklerini sürdürüyor. Bu performans ödemeleri şu şekilde olacak.

 1. Dönem performans ödemeleri
  – 180-539 gün ise 5.000 TL
  – 540-1079 gün ise 10.000 TL
  – 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL
 2. Dönem performans ödemeleri
  – 360-1079 gün ise 5.000 TL
  – 1080-1439 gün ise 15.000 TL
  – 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL

Kosgeb performans dönemlerinde destekleri sağlamaktadır.

Ayrıca KOSGEB sizlere Sertifika desteği de sağlamaktadır. Sertifika desteği olarak 5.000 TL ödeme yapmaktadır.

Bonus ödeme desteği

Bonus olarak eklemek gerekirse,  Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklendiği belirtilmekte.

Bu destekten faydalanmak için KOSGEB sitesinden başvuru formunu doldurabilirsiniz.  Başvurmak için KOSGEB sitesine gitmek için tıklayın. <<

DEVLET DESTEKLERİ

Kendi iş yerlerini kurmak isteyen vatandaşlar için maliyetlerin düşürülmesi ve çalışma sürecinin hız kesmeden tekrardan başlayabilmesi adına devlet teşvik sağlıyor. İş kurma sürecinin en başından bu zamana kadar çalışma hayatının belli başlı noktalarına kadar devam eden bu destekler ise binlerce TL’ye kadar uzanabilmektedir.

15 Bin Türk Lirası Faizsiz Devlet Desteği

Vatandaşların talep etmiş oldukları devlet destekleri, yaklaşık olarak 15 bin TL baremine kadar çıkmaktadır. Vatandaşlar kendi çaplarında uzman oldukları ya da daha önceden bildikleri konu içinde kendi iş yerlerini açmak istemektedirler. Devlet tarafından verilen bu desteklerin geri ödemesi ise 12 ödemesiz 48 ay vade ile beraberinde toplam 60 ay vade ile geri devlete ödenmesi istenilmektedir. Çeşitli kurum kurmak amacı ile alınan bu destekler pek çok alanda kişilere yardım sağlamaktadır.

Kaynak: Edevletten.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu