Gündem

Devletten ekonomi paketi nakit destek ..! Geri ödemesiz, kredi desteği, borç öteleme… 24 milyarlık..

Covid-19 salgını nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan vatandaşlara devlet tarafından ekonomik destek sağlanıyor. Özellikle tarım işçileri için hazırlanan ekonomi paketi nakit destek imkanı sunuyor. Çiftçilere sunulan devlet desteği oranı yüzde 70’e çıkarıldı.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci normal hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Özellikle ekonomik olarak büyük sıkıntıların yaşanmasına neden olan Covid-19 virüsü, vatandaşların sırtında ağır bir yük oldu. Tarım ülkesi konumunda bulunan ülkemizde gıda üretimi ve fiyatlar eleştirilerin hedefinde yer aldı. Tarım işçileri ve çiftçiler devlet tarafından desteklenmeye başladı. Ülkemizde tarım üretimi yapan 6 milyon vatandaş bulunuyor. Tohum, yem fiyatlarından sulama ücretlerine kadar farklı alanlarda problemler yaşayan vatandaşlar için destek paketi açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiftçilere sunulan desteklerle ilgili bilgi verdi. Kırsal kalkınma destekleri altında toplam 65 farklı alanda destek sunduklarını açıklayan Bakan Pakdemirli, ‘’Pandemi süreci nedeniyle devlet desteği oranını yüzde 60’tan yüzde 70’e çıkardık. Bu yıl içerisinde 2.5 milyon tarım üreticisine 24 milyar liralık destek sağladık. Bitkisel üretim 9 milyon ton artış gösterdi’’ diye konuştu.

Tarım işçilerine sağlanan destekler nelerdir?

Pandemi sürecine rağmen Türkiye tarım alanında da büyümeye devam etti. 4.8 oranında tarım büyümesinin yaşanması gıda üretimi açısından önem taşıyor. Kuraklık nedeniyle buğday ve hububatta 1 milyon tona ulaşan kayıplar yaşandı. Çiftler için sağlanan yem fiyatları devlet tarafından kontrol altına alındı. Tarım üreticilerine sağlanan 14 milyar liralık devlet desteği artırıldı. Yıl içerisinde toplam 24 milyar liraya ulaşan destek sağlandı. Ayrıca, çiftçilerin ihtiyaçları doğrultusunda kredi kullanılması için çalışmalar sürüyor. Borç öteleme ya da taksit seçenekleriyle uygun krediler sunuluyor. Çiftçi ve tarım işçilerinin aşılama sürecinde de hız kazanıldı. Gıda üretiminin sekteye uğramaması için öncelikli gruplar arasında yer aldı.Türkiye’de her yıl 18 ton gıdanın çöpe gitmesinin önlenmesi içinde düğmeye basıldı. Tarımsal hasılada Avrupa birincisi konumunda bulunan ülkemiz dünyada ise ilk on arasında yer alıyor.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu