Gündem

Dikkat TikTok verilerinizi açığa çıkarıyor olabilir! TikTok artık kişisel bilgileriniz ile daha çok ilgileniyor!


Dikkat TikTok verilerinizi açığa çıkarıyor. Uygulama yeni getirdiği gizlilik politikası sayesinde daha fazla veriye erişiyor. Bu bilgileri üçüncü şahıslara iletiyor olabilir. İşte detaylar..

TikTok‘un gizlilik politikasında bu hafta yapılan bir güncelleme, siz ve uygulamadaki etkinlikleriniz hakkında otomatik olarak veri toplamayı teknik olarak yasal hale getirdi. Bu güncelleme, parmak izi taramaları ve “ses izleri” gibi biyometrik tanımlayıcılarla ilgili notlar içerir. Notlarda TikTok, bu verileri almak için “gerekli izinleri” arayacaklarını, ancak yalnızca “yasaların gerektirdiği yerlerde” arayacaklarını öne sürüyor. 

TechCrunch tarafından tespit edildiği üzere ABD‘nin TikTok gizlilik politikasının en son sürümünde “Görüntü ve Ses Bilgilerinde” değişiklikler bulabilirsiniz.  

Bu yeni güncellemeden şu ayrıntılar göze çarpıyor: “E-posta, telefon numaranız veya benzeri bilgileri kullanarak tüm cihazlarınızda Abone bilgilerinizi Platformumuzdaki etkinliğinizle ilişkilendiriyoruz.”  

“Görüntü ve Ses Bilgileri” altına yeni bir kısım daha eklendi. Orada TikTok, “Kullanıcı İçeriğinizin bir parçası olan resimler ve araçlar hakkında” bilgi toplayabileceklerine dair bir not ekledi. TikTok, “görünen nesneleri ve manzarayı, bir görüntü içindeki yüz ve vücut özellikleri ve niteliklerinin varlığını ve konumunu, sesin doğasını ve Kullanıcı İçeriğinizde konuşulan kelimelerin metnini belirleyerek bilgi toplayabileceklerini belirtiyor. ” 

TikTok, politikasında bu verilerin aşağıdakileri etkinleştirmek için toplanabileceğini not ediyor: 
• Özel video efektleri 
• İçerik denetleme 
• Demografik sınıflandırma 
• İçerik önerileri 
• Reklam önerileri 
• Kişisel olarak tanımlayıcı olmayan işlemler 

Yukarıda belirtildiği gibi, TikTok ayrıca “biyometrik tanımlayıcıları ve biyometrik bilgileri nasıl toplayabilecekleri” hakkında bir bilgi ekledi. Bu, “Kullanıcı İçeriğinizden” gelen yüz ifadeleri ve sesleri içerebilir. 

Ayrıca TikTok’a erişmek için kullandığınız cihazlar hakkında nasıl bilgi toplayabileceklerine dair daha kapsamlı bir açıklama ekledi. Daha önce, IP adresi, Benzersiz cihaz tanımlayıcıları, model, mobil operatör, saat dilimi, ekran çözünürlüğü, işletim sistemi, uygulama adları, dosya adları, dosya türleri, “tuş desenleri veya ritimler” ve platform içeriyorlardı. 

Artık TikTok, kullanıcı, ağ türü, “reklam amaçlı tanımlayıcılar”, cihaz kimlikleri, pil durumu, ses ayarları ve bağlı ses cihazlarının da bilgisini açığa çıkarıyor. Birden fazla cihazda oturum açarsanız, “cihazlar arasındaki etkinliğinizi tanımlamak için profil bilgilerinizi kullanabileceklerinden” emin olmak için cihazlar arasında bilgi toplama özelliğini genişletti. 

TikTok artık “Platforma giriş yapmak için kullandığınız cihazlar dışındaki cihazlardan toplanan bilgileri” de kullanabilir. Bu onlara, bağlı mikrofonlar, akıllı hoparlörler vb. gibi akıllı telefonunuza bağlı cihazlardan gelen sesi etkin bir şekilde kullanma hakkını verir. 


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu