Keşfet

Doğa Severlerin Vazgeçemediği Gezilecek Yerler

4 mevsimi de yaşayan Türkiye, gezilecek yerler çeşitliliği sayesinde, 4 mevsimde de Dünyanın her noktasından turist çekmektedir. Ülkemize akın eden bu turistlerin her birinin farklı bir gezi amacı vardır. Yerli ve yabancı bütün turistler, ülke içinde kendi zevkine uygun destinasyonu bularak tatiline başlamaktadır. Bu turistlerden bazıları özellikle doğal ortamları seçmekte ve ona göre bir tatil planı hazırlamaktadır. Türkiye gezisindeki doğa severlerin vazgeçemediği tatil yerleri epeyce fazladır. Bunlardan en çok dikkat çeken birkaçını sizin için araştırdık.

Bembeyaz Bir Dünya: Pamukkale Travertenleri

Denizli’de yer alan bu inanılmaz bölge, benzersiz özellikleri nedeniyle her mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır. Tüm dünyada bilinen ve ilgi gören Pamukkale; bembeyaz görüntüsü ve doğal kaynak suyu ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Ayrıca solunum yollarına şifa getirdiği söylenen ve kısmen kanıtlanmış olan bazı mağaralar burada yer almaktadır. Kaplıcalardan antik kentlere kadar daha birçok gezi lokasyonu bulunan Pamukkale; tarih ile iç içe olan doğal kaynak sularında yüzmenize de olanak sağlamaktadır.

Karadeniz’de Bir Doğa Harikası; Altıparmak Dağları

Birçok ziyaretçisi tarafından “Kaçkarların en güzel tepesi”diye anılan bu doğa harikası; adeta görsel bir şölen oluşturmaktadır. Oldukça özenilerek çizilmiş birer resme benzeyen manzaraları, buzul gölleri, estetik dağ sırtları, yemyeşil çevresi ve tertemiz havasıyla büyüleyicidir. Rize’de gezilecek yerler denilince ilk akla geleni Altıparmak Dağları’dır. Buranın en güzel manzaraları için biraz yürüyüş yapmanız gerekebilir fakat buna değecektir.

Ormanlarla Çevrili Bir Koy: Ölüdeniz

Dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz; yemyeşil bir ormanın içindeki masmavi bir koydur. Hiç dalga yaratmamasına rağmen suyu sürekli yenilenerek tertemiz kalmayı başarmıştır. Ulaşımın oldukça kolay sağlanabildiği bu bölgeye yüzmek ve kamp kurmak için gelebilirsiniz. Dilerseniz yamaç paraşütü imkanı da bulabilirsiniz.

Rüzgar ve Volkanların Hediyesi: Kapadokya Peri Bacaları

Volkanik kayaçların rüzgara maruz kalması ile uzun yıllarda oluşan Peri bacaları, UNESCO Dünya Mirası Listesi içindedir. Gezilecek yerler içinde olmazsa olmazlardan bir tanesi burasıdır. Dünyanın her bölgesinden ziyaretçi alan bu bölgede çömlek ustalarını tanıyabilir, uçan balon seyahati yapabilir ve peribacalarından oyma evleri gezebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu