Gündem

Düşük prim ödemesiyle emeklilik imkanı! İsteğe göre prim ödemesi…

Kadınların emekli olabilmesi için devlet tarafından yeni bir kampanya başlatıldı. Ev hanımları isteğe bağlı prim ödemesi ve taksit seçenekleriyle emekli olabilecek. Ev hanımları emekli olmak için kaç prim günü ödemesi yapacak? Prim ödemeleri kaç taksite bölünecek?

Kadınların emekli olabilmesi için devlet tarafından yeni bir kampanya başlatıldı. Ev hanımları isteğe bağlı prim ödemesi ve taksit seçenekleriyle emekli olabilecek. Ev hanımları emekli olmak için kaç prim günü ödemesi yapacak? Prim ödemeleri kaç taksite bölünecek?

İsteğe bağlı sigorta sisteminin yaygınlaştırılması amacıyla ev hanımlarına yeni fırsatlar sunulmaya başladı. Sigorta girişi bulunmayan ve herhangi bir işte çalışmayanlarda emekli olma şansına sahip olacak. Covid-19 salgınının finansal etkilerini azaltmak amacıyla çıkarılan borç yapılandırma yasası emekli olmak isteyenlere yeni bir kapı açtı. Gecikme faizi ve cezaları yapılandırma kapsamı içerisine alındı. İsteğe bağlı sigorta sistemine kayıtlı kişiler prim canlandırması imkanına dahil edildi. Borcu bulunduğu için sigortası kesilen ya da dondurulan vatandaşlar yeniden sistem içerisine alındı. Ev hanımları ve kısmi çalışanlar açısından da önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Prim borcu bulunan vatandaşlar taksit seçenekleri ile ödemelerini gerçekleştirebilecek. Temmuz ayı içerisinde başvuruların tamamlanması gerekiyor. Borç yapılandırması kapsamında ev hanımlarının da başvuru yapması isteniyor. Nisan ayından önceki borçları kapsayan yapılandırma sayesinde vatandaşlar rahat bir nefes alabilecek.

Ev hanımları prim günü sayısı

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta sistemine kayıt olarak başvurularını gerçekleştirebilir. Toplam 5400 prim günü sayısının tamamlanması halinde emeklilik imkanı tanınıyor. Borç yapılandırması ile birlikte prim ödemeleri için taksit seçenekleri bulunuyor. Nakit ödemelerde yüzde 90 oranına ulaşan indirimler gerçekleştiriliyor. Ev hanımları ve kısmi çalışanlar prim ödemelerini 12 taksitte geri ödeyebiliyor. En düşük prim ödeme miktarı 144 lira olarak belirlendi. En yüksek prim ödemesi 8 bin 586 lira olarak belirlendi. Ev hanımlarının sadece prim ödemelerini tamamlaması emekli olmaları için yeterli kabul ediliyor. Bu sayede prim gününü doldurmaları beklenmiyor. Yaşa bağlı olarak emekli olma imkanı bulunanlar açısından erken emeklilik için hiçbir engel kalmıyor. Kadınların emekli olmasını teşvik eden uygulama kapsamında borçların tek seferde ödenmesi ya da iki taksite bölünmesi imkanı da tanınıyor. İsteğe bağlı prim ödemesi başvuruları e-devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirilebilir.
 


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu