Gündem

E-devlet’ten ve SGK üzerinden ne zaman emekli olurum, ne kadar emekli maaşı alırım diyenler işte bu haber sizin için..!

Emeklilikle ilgili sorgulama yapmak sigortalı çalışanlar için çok merak edilen bir konudur. İnternet ortamında en çok arattırılan konulardan ve sürekli merak edilen içeriklerden bir tanesi de emeklilik sorgulamasıdır. Emekliliğe kaç gün kaldığını öğrenmek, buna göre plan yapmak isteyen ve sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımız genelde bu hizmeti sık sık kullanırlar.

Bu tip sorgulamalar genellikle üzerinden yapılmaktadır. SGK emeklilik sorgulama işlemi de E-Devlet üzerinden yapılabilen işlemlerdendir. Ancak E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için “E-Devlet şifresi”, “mobil imza”, gibi bilgilerden minimum birine sahip olmanız gerekir.

erken-emeklilik-icin-dogum-borclanmasi-nedir-001.jpg

E-Devlet hesabının şifresini unutanlar ise aile bireylerinden en az birinin TC. Kimlik numarasını bilmek zorundalar. Ancak iyi bir haber olarak Sosyal Güvenlik Kurumu () çalışan vatandaşlarımız için hangi zaman diliminde emekli olacaklarını öğrenebilecekleri yeni bir hizmet oluşturdu. Gelin bu hizmetleri detaylıca inceleyelim.

E-Devlet Üzerinden SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. Kimlik No ile SGK sorgulama işleminde;

1) Mobil veya internet üzerinden E-Devlet hizmetine giriş yapılmalıdır.

2) Arama kısmına ‘Ne Zaman Emekli Olabilirim?’’ veya “Emeklilik Sorgulama” yazılmalıdır.( https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim linke tıklayarak direkt olarak siteye ulaşabilirsiniz)

3) Çıkan sayfada ‘’Hizmete Başlama Tarihi’’ ve ‘’Sigorta Kolu’’ gibi bilgiler doldurularak  ‘’Sorgula’’ seçeneğine basılır.

4) İşlem sonucunda SGK Emeklilik Sorgulama hakkındaki bütün bilgilere ulaşılabilir.

1560250246888-sgk.jpg

SGK Sitesinden Emekliliğe Kaç Gün Kaldığı Nasıl Öğrenilir?

Arama motorunuza “SGK Emeklilik Sorgulama” yazıp ulaşabileceğiniz ya da https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/sitesinden erişebileceğiniz bu sistemde emeklilik sorgulaması yapabilmeniz için sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

Bu hizmetten faydalanabilmek için Cinsiyet, Doğum Tarihi gibi temel bilgiler dışında Hizmete Başlama Tarihiniz, SSK Prim Ödeme Gün Sayınız gibi bilgiler istenen kutuya yazılmalıdır. Bütün bilgiler tamamen ve doğru bir şekilde olarak girildikten sonra “Sorgula” yazan yere basın. Ekrana istediğiniz tüm bilgiler ve dokümanlar sıra hâlinde gelecektir.


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu