Gündem

Emekli maaşı ile ilgili flaş detay! Emekli maaşınız için SGK ya başvurun.. İşte detaylar..

Tüm emeklileri ilgilendiriyor. Özellikle yeni emekli olan vatandaşlar, emekli aylıklarının doğru bağlanıp bağlanmadığından emin olamıyor. Eğer emekli maaşınızda hata olduğunu düşünüyorsanız; yazılı olarak SGK’ ya başvuruda bulunmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu yapılan itirazları değerlendirip, kişiye geri dönüş sağlıyor.

Maaşının yanlış olduğunu düşünen emekliler için Posta gazetesi yazarı Ekrem Sarısu’nun ‘Emekli maaşım doğru mu?’ sorusuna verdiği  yanıt yol gösterici olacaktır.

 

İşte o soru ve cevabı…

 

Soru: 1968 doğumluyum. İlk SSK girişim Almanya’da 1986’dadır. Almanya’da 10 ay çalıştım. Türkiye’de toplam 5260 gün çalıştım. 2012’de emekli oldum. Bugünkü emekli maaşım 2.400 TL. Son 10 yıl aldığım maaş üzerinden prim ödendi. Sizce bu maaşım doğru mu? l Esrah EDİZEL

 

Cevap: Emekli aylığını üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim ödeme gün sayısı belirliyor. Ancak prim ödeme dönemleri de çok önemli. Çünkü 2000’den önce, 1 Ocak 2000 ile 1 Ekim 2008 arası ve 1 Ekim 2008’den emekli olunan tarihe kadar ödenen primler emekli aylığını farklı ağırlıkta etkiliyor. Dolayısıyla bu veriler olmadan emekli aylığı hesabı mümkün değil. Ancak bugün emeklilerin yaklaşık yarısına yakınının aylığı 1.000 liranın altında.

Ancak devlet ilk defa 2019’dan itibaren 1.000 liranın altında aylık alanlara 1.000 lira, 25 Mart 2020’den itibaren 1.500 liranın altında aylık alanlara da aylık 1.500 lira ödenmesine karar verdi. Kişinin emekli aylığı tutarı ile 1.500 lira arasındaki fark Hazine’den karşılanıyor. Bu taban emekli aylığının 1.500 lira olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü emekli aylığı tutarı ile 1.500 lira arasındaki fark devletin Hazine’den ödediği bir yardım. Dolayısıyla bugün için emeklilere devletin yardımıyla birlikte aylık en az 1.500 lira ödeniyor.

 

Aylık tutarınız ortalamanın üstünde. Yani iyi aylıklar arasında. Ancak şüpheniz varsa bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya Merkez Müdürlüğü’ne yazılı olarak başvurup emekli aylığı hesabınızda yanlışlık olup olmadığını sormanız halinde aylık hesabınız kontrol edilir ve sonucu tarafınıza bilgi verilir.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu