Gündem

Emekliler Dikkat Etmeli! Oltalama Tuzağına Düşmemek İçin O Linklere Tıklamamalı!


Pandemi döneminde paraya ihtiyacı olan ailelere destek olmak amacıyla devlet tarafından sosyal yardım ücreti verilmeye başlandı. Dolandırıcılar da bunu fırsat bilip tuzak kurmaya başladı. Yeni yöntem tuzağın ismi: Oltalama!

Pandemi döneminde paraya ihtiyacı olan ailelere destek olmak amacıyla devlet tarafından sosyal yardım ücreti verilmeye başlandı. Dolandırıcılar da bunu fırsat bilip tuzak kurmaya başladı. Yeni yöntem tuzağın ismi: Oltalama!

Oltalama adı verilen tuzak sayesinde devlet sitesi gibi görünen ama aslında dolandırıcıların tuzağı olan siteye kişisel veriler girilerek gerçekleşiyor. Telefonlara gönderilen mesajlar veya internet sitesi reklamlarıyla tuzak sitelerine yönlendirilen mağdurlar devletin sitelerine benzeyen bu sitelere güvenip kişisel bilgilerini paylaşıyor ve dolandırılmaya başlıyor. T.C kimlik numarasının siteye girilmesiyle dolandırıcıların eline tüm bilgilerini vermiş olan mağdurlar kolayca dolandırıcıların avına düşmüş oluyor.

Telefonlara veya internet sitelerine gönderilen linklerde sosyal destekten yararlanmak isteyen vatandaşa tuzak kuruluyor ve ‘Buradan başvuru yapabilirsiniz’ isimli bir link çıkıyor. O linkten yönlendirilen site ise devlet sitelerine olan benzerliği ile dikkat çekiyor.

 Hangi Linklere Tıklamamalıyız

Dolandırıcıların tuzağına düşmemek için uyaran Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz özellikle yaşlılar ve emekliler için tedbirli olmaları gerektiğini vurguladı. Neşet Gündüz “Dolandırıcıların yöntemine biz yetişemiyoruz. Tüketicileri, yaşlıları uyarıyoruz. SMS veya sosyal medyada emekli ikramiyenizi linki tıklayarak sorunsuz çekebilirsiniz, şeklinde yazılar oluyor. Bu linki tıklamasınlar. Veri tabanıyla ilgili ciddi sorunlar yaşanabilir. Kişisel bilgileri diğer tarafa ulaşırsa banka hesapları dahi boşaltılabilir” şeklinde konuştu.

Neşet Gündüz kendisinin yaşamış olduğu bir olayı da şöyle anlattı: “Bana gelen kısa mesajda ‘Bayram ikramiyeniz tanımlandı. Hemen onaylandı. Buradan kolayca ulaşabilirsiniz’ yazıyordu. İlgili bakanlığın logosu ve kodu kullanılmıştı. Buradaki link tıklandığında kişisel veriniz, banka hesaplarınız, kimlik numaranız, her türlü bilginiz karşı tarafın eline geçebilir. Ciddi sorunlara yol açabilir. Bu tip mesajla karşılaşanlar e-Devlet üzerinde gerekli bilgileri, ödemelerini, yapılacak desteklemeleri görebilir”

 


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu