Gündem

Erken Emeklilik İçin Yeni Fırsat

Yapılandırma yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte emekli olmak isteyenler için yeni bir kapı açıldı. Bağ-Kur üzerinden sigortası bulunan vatandaşlara üç yeni seçenek sunuldu. 36 ay içerisinde emekli olma fırsatı tanındı. Erken emeklilik için yapılması gerekenler nelerdir?

Yapılandırma yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte emekli olmak isteyenler için yeni bir kapı açıldı. Bağ-Kur üzerinden sigortası bulunan vatandaşlara üç yeni seçenek sunuldu. 36 ay içerisinde emekli olma fırsatı tanındı. Erken emeklilik için yapılması gerekenler nelerdir?

Vatandaşların devlete olan borçlarını yapılandırmasını sağlayan yasa erken emeklilik içinde fırsatlar sunuyor. Özellikle emekli olmak için yaşı gelmesine rağmen; prim borcu bulunan vatandaşlar açısından yeni bir şans olarak değerlendiriliyor. Binlerce kişiyi kapsayan borç yapılandırması sayesinde 36 ay gibi kısa bir süre içerisinde emekli olma imkanınız bulunuyoruz. 31 Ağustos tarihine kadar başvuruların tamamlanmış olması gerekiyor. E-devlet sistemi üzerinden başvurular alınıyor. Bağ-Kur üzerinden sigorta işlemlerini yürüten vatandaşlar yapılandırma ile gecikme cezası ve faiz yükünden de kurtulacak. Sadece, ana para üzerine  Yİ-ÜFE tutarı eklenecek. 31 Ekim 2021 tarihine kadar borçların peşin ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 90 oranında indirim uygulanacak. Borçlar iki taksit şeklinde ödenirse indirim oranı yüzde 50 olacak. Borç yapılandırması kapsamında vatandaşlara 18 taksit imkanı sunuluyor. Taksit sayısına bağlı olarak anapara ödemesine enflasyon farkı dahil edilecek. 31 Ekim’e kadar borçlarını ödemeyenlerin sigortaları askıya alınacak. 30 Nisan 2021 tarihini kapsayacak şekilde prim borcu bulunan vatandaşların ödemelerini en geç 31 Ekim’e kadar gerçekleştirmesi gerekiyor. Prim borcunu ödemeyen ve yapılandırma başvurusunda bulunmayan Bağ-Kurluların sigortaları dondurulacak. Ayrıca, emeklilik süresine de eklenmeyecek.

Prim canlandırma ve borç yapılandırması başladı!

Bağ-Kur sistemine bağlı vatandaşlar SGK üzerinden prim canlandırma başvurusu yapabilecek. 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılması zorunlu olan başvurular sigortalık süresi dondurulanları kapsıyor. Borçlar için sadece enflasyon farkı ödenecek. İlk taksit döneminde borcun tamamının ödenmesi gerekiyor. Prim borcunun tamamının ödenmesi halinde erken emeklilik imkanı tanınıyor. Primleri silinen ya da dondurulan vatandaşları da kapsıyor. Primleri ihya edilen kişiler emeklilik günlerinin tamamlanması halinde hemen emekli olabilecek. Yapılandırmadan yararlanan kişilerin emeklilik için gerekli olan yaş süresine dikkat etmesi gerekiyor. Borcu yapılandırarak taksitlendirenler bu süreçte emekli olabilir. 

 


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu