Gündem

Esnafa 3 Bin TL ve 5 Bin TL’lik Hibe Başvuru Tarihi Belli Oldu! Başvuru Nasıl Yapılır? Kimlere Hibe Verilir?


Başkan Recep Tayyip Erdoğan pandemiden dolayı maddi zorluk çeken esnafa 3 ve 5 bin TL hibe verileceğini duyurmuştu. Detaylarının önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulacağını açıklamıştı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş “Esnafımıza sağlayacağımız destek için başvurular 25 Mayıs’tan itibaren 1 ay boyunca e-Devlet üzerinden yapılabilecek.” şeklinde açıklamada bulundu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan pandemiden dolayı maddi zorluk çeken esnafa 3 bin TL ve 5 bin TL hibe verileceğini duyurmuştu. Detaylarının önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulacağını açıklamıştı. Ve beklenen açıklama geldi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş “Esnafımıza sağlayacağımız destek için başvurular 25 Mayıs’tan itibaren 1 ay boyunca e-Devlet üzerinden yapılabilecek.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Resmi Gazete’de yayımlandı, yürürlüğe girdi. “Esnaf Ve Sanatkarlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını  Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar” çıktı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamalarının arasında esnafa iki grup halinde 5 bin TL’lik ve 3 bin TL’lik hibe desteğinde bulunulacağını açıklamıştı. Detaylarının ise daha sonrasında Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanacağını duyurmuştu. Şimdi ise bu iki gruba hangi esnaflar dahil, hangi grubun 5 bin TL’lik hangi grubun 3 bin TL’lik grupta yer aldığı, başvuruların ne zaman ve nasıl yapılacağı duyuruldu.

Başvurular Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Ticaret Bakanı Mehmet Muş hibe desteği için başvuruların e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebileceğini ve 25 Mayıs itibariye başvuruların başlayacağını bildirdi. Başvurular 1 ay sürecek. Bakan Mehmet Muş Twitter üzerinden yaptığı duyurusunda ise şu ifadeleri kullandı: “Esnafımıza sağlayacağımız destek için başvurular  25 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 1 ay boyunca e-Devlet üzerinden yapılabilecek.  Esnafımıza hayırlı olsun.”

İki Grup Halinde Hibe Verilecek

Ticaret Bakanlığı sitesinde yapılan açıklama göre 5 bin TL hibe desteğinden yararlanabilecekler şu şekilde: kayak pistlerinin işletmesi, sirkler, gösteri sanatları, nikah ve düğün salonu  işletmecileri, kaplıca, SPA merkezleri, sinema filmi gösterimi, öğrenci  ve işçi yurtları, pansiyonları, kara yolu şehir içi ve şehirler arası havaalanı  servisleri ile yolcu taşımacılığı, spor ve eğlence  amaçlı spor hizmetleri, plaj alanlarının işletilmesi, eğlence parkları, kantinler, kırtasiye ürünlerinin perakende  ticareti, internet kafelerin faaliyetleri, şehir içi personel ve okul servisleri, kafeler, çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler gibi 35 faaliyet alanı yer aldı.

3 bin TL’lik hibe desteğinden yararlanabilecekler ise: çeşitli eğitim kursları, çocuk kulüpleri,  canlı tiyatro, opera, bale, müzikal, konser gibi yapımların sahnelenmesi, kuru temizleme hizmetleri, çilingirlik, güzellik  salonları, deniz  ve kıyı sularında diğer yolcu taşımacılığı, reklamcılık ile ilgili fotoğrafçılık,  dövme ve piercing hizmetleri, pastaneler, pizzacı, tarihi alanlar ve yapılar ile benzeri turistik yerlerin  işletmesi gibi 304 faaliyet alanı yer aldı.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu