Gündem

Fed başkan yardımcısından sabit coinler için olumlu mesaj

Geçtiğimiz günlerde bankacılık sektörünün önemli isimleri Utah’da bir araya geldiler. Buradaki konferansta konuşan Fed başkan yardımcısı Randal Quarles sabit coinler için olumlu mesajlar verdi. Quarles’in bu açıklaması çok büyük şaşkınlığa neden oldu. Quarles konuşmasında şuranın altını çizmiştir: “Endişelerimiz giderildiğinde, bu ürünlere ‘Hayır’ demenin yollarını aramak yerine, ‘Evet’ demeliyiz. Çünkü şu anki ödeme sistemlerindeki gelişmeler ile, düzgün şekilde yapılandırılmış, sınır ötesi ödemelerde etkinleştirilmiş sabit coin’lerin özellikleri birleştirilirse, bir CBDC yaratma çabaları gereksiz kılınabilir”

Quarles CBDC’lerin ABD doları için tehdit oluşturmadığını belirtmiştir. Tamamı desteklenmiş coinlerin yanı sira değerinin bir kısmını karşılayan coinlere de önem vermiştir.

Geçtiğimiz haftalar da is FED’in Boston şubesi başkanının yaptığı açıklama çok dikkat çekmişti. Sabit coinler arasında gösterilen ama yıllardır tartışmalara sebep olan tether’in, Fed tarafından izlendiğini söyledi başkan. Geçtiğimiz aylarda tether ve işbirliği yaptığı iddia edilen Biftinex borsası hakkında soruşturma açılmıştı. 18 milyon dolar tazminat davasına çarptırıldıkları bu davada tether’in ABD dolarını desteklediği iddiaları yalanlamıştır.

Bu açıklamanın amacı nedir?

Artık hayatımızın bir parçası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen coinler dünya ülkeleri tarafından kabul edilmeye başlanacaktır. Dolayısıyla da FED gibi kuruluşların da her ne kadar sıcak bakmasalar da bu durumu kabul etmeleri gerekir. Quarles’in bu açıklaması sabit coinler ve kripto para madencileri için çok öenli bir açıklama olmuştur. Bu açıklamanın amacı FED’in yakın zamanda önemli bir regülasyona gideceğini bildirmekte. Bunun için bu tarz açıklamalar yaparak uygun bir zemin hazırlığı olduğu söylenebilir.

Bu kararın alınmasında ABD’de coin furyasının çok fazla artması olduğu söylenebilir. Bu artışın yanında finansal zorluklar çeken FED’in Coinlere karşı sert tutumu yumuşamaya başlamıştır. Geleceğin para birimini bu kadar geç kabul etme  FED için finansal zorluğun yanı sıra onu iyice çıkmaza sokacaktır.

Bu açıklamaların yanı sıra Quarles tüm dünyada ilgi gören coinlerin ABD doları için tehdit oluşturmadığını da altını çizerek küçümseyici bir tutum sergilemiştir. FED’in gelecek zamanda sabit coinlerle ilgili hamleleri merakla bekleniyor.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu