Gündem

Golden Cross & Death Cross nedir? Korkuyu satın al! Aç gözlüye sat..!

Cross kelimesi İngilizce kelime olup Türkçesi ise çapraz keşisim anlamına gelmekte. Golden ise altın, Death ise ölüm anlamı taşımaktadır.

Golden Cross kelimesi ile birleştiğin Altın keşisim olarak adlandırılır. Buna göre 50 günlük ortalama ile 200 günlük ortalama aşağıdan yukarı doğru kesince ortaya çıkar. Buna Boğa trendine girdiğini göstermekte. Golden Cross aynı zaman da aç gözlüleri de işaret etmekte bu konuya en son değineceğiz.

Death Cros Türkçe kelime anlamı olarak ölüm keşisimi denilmekte. 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük ortalamayı yukarıdan aşağıya doğru kestiğinde ortaya çıkan pozisyona ise ayı piyasası sezonu denilir. Düşüş trendine işaret etmekte.

Kripto para veya borsalar da kısa vade de alt sat yapanlar malı nereden alacağını ve nereden satacağına buna göre uygulayan binlerce kişi olduğu bilinmekte.

Bizim diğer tabirimiz ile, Death Cross korkuyu satın al, Golden Cross aç gözlüye sat.

Şimdi kısaca grafik üzerinde anlatmak özetlemek gerekirse;

Bitcoin Golden Cross ve Death Cross 1 Saatlik mumlar

Kısa vade borsalar üzerinde trade yapıyorsanız eğer, 1 saatlik ve 4 saatlik mumların death cross ve golden cross kesişmelerini inceleyebilirsiniz. Uzun vade yatırım yapılacaksa eğer, Günlük, haftalık ve aylık mumların golden cross ve death cross kesişmesi inceleyebilirsiniz.

deat-cross-golden-cross.jpg

Yuvarlak içerisine aldığımız beyaz alanlar Death Cross ve Golden Cross alanlardır.

Korkuyu satın al, Aç gözlüye sat dediğimiz alan tam olarak burası oluyor. Death Cross gerçekleşmeden önce 50 günlük hareketli ortalama ucunu aşağıya doğru 200 günlük hareketli ortalama ucunu yukarıya doğru kırdığı zaman Death Cross’un geleceği anlama gelir. Bu iki ortalama çapraz olarak kesiştikten sonra Death Cross gerçekleşmiş olur. Eğer satıcı baskısı yoğun devam ediyorsa, düşüş devam eder.  Ne zaman saatlik mumlar 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine atıp 1 yeşil mum kapattıktan sonra tekrar  R testini yapıp 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kalırsa orayı kırmazsa, Death Cross’un bittiği anlama gelir. Bundan Sonra Golden Cross oluşmaya başlar.  Saatlik mumlar 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkıp aradaki makası ne kadar çok açarsa golden cross un büyüklüğü alıcı boğa trendi olarak bilinir. 

Yatırım tavsiyesi değildir. Sadece bilgilendirme amacı ile paylaşılmıştır. Lütfen Yasal Uyarı sayfamızı ziyaret ediniz.


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu