Gündem

Hafta içi hafta sonu sokağa çıkma yasağında..! Belli oldu, yeni saatler…

Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Saatlerde değişikliğe gidilmesi gündemde. Tek tek açıklandı. Milyonlarca vatandaş sokağa çıkma yasaklarının esnetilmesini bekliyor. 1 Haziran’da yeni bir döneme giriliyor. Yeni saatler ne olacak? Sokağa çıkma yasağında saatlerde nasıl bir değişiklik yapılması öngörülüyor? İşte tüm detaylar

Koronavirüs salgını sınırlamalarında gözler 1 Haziran Salı gününe çevrildi. Bilim Kurulu bugün ‘normalleşme takvimi’ni görüşecek. Kafe ve lokantaların yüzde 50 kapasiteyle hizmet vermesi gündemde. 

Uygulanan 17 günlük tam kapanma süreci ve sürdürülen aşılama programı, günlük koronavirüs tablosuna olumlu yansıdı. Vaka sayılarının 10 binin altına inmesiyle, kademeli normalleşme sürecinde gözler 1 Haziran tarihinde.

YASAKLAR KALKACAK

Bu tarihten itibaren, şu an uygulanan kısıtlama ve yasakların yerini kişisel tedbirler ile yüksek miktarda aşılamaya bırakacağı ifade ediliyor. Bu doğrultuda bazı yasaklar ve kısıtlamaların kaldırılırken bazılarının da esnetilmesi bekleniyor.

Türkiye gazetesinden Neşe Durmaz’ın haberine göre, tedarikte sıkıntı yaşanmaması durumunda bir ay içinde 30 milyon kişinin de aşılanması planlanıyor.

Haziran itibarıyla atılacak ‘normalleşme’ adımları, bugün toplanacak olan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleriyle belirlenecek.

BU SEÇENEKLER MASADA

Kurulun gündemindeki öncelikli maddeler arasında, bölgesel vaka sayıları, sağlık altyapısı ve normalleşme takvimi gibi konular yer alıyor. Normalleşme takvimi kapsamındaysa, ilk olarak yeme içme mekânlarının yüzde 50 kapasiteyle açılması konuşuluyor.

Bu mekânların maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına da dikkat ederek, 1 Haziran’dan itibaren açılacağı düşünülüyor.

SOKAĞA ÇIKMA SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Ayrıca uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde de değişikliğe gidilmesi hedefleniyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA YENİ SAATLER

Sokak yasağının hafta içi 21.00 yerine 24.00’te başlaması, hafta sonu ise 24.00 ile 05.00 arasına çekilmesi ele alınacak seçenekler arasında bulunuyor

Toplantı sonrası oluşturulacak takvim, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde gündeme gelecek.

ŞU AN UYGULANAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ

Şu anda hafta içi sokağa çıkma yasağı 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanıyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ise cuma günleri 21.00’de başlıyor ve pazartesi günü saat 05.00’de sona eriyor.

Öte yandan kademeli normalleşme döneminde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan saat ve günlerde şehirlerarası seyahat serbest olarak açıklanmıştı.

Yayımlanan genelgeye göre tam kapanmanın ardından 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan iki doz aşısını yaptırmış olanlar için herhangi bir kısıtlama getirilmemesi, 18 yaş altı gençler ve çocuklar için ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması getirilmemesi, hakkı olmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilmesi kararlaştırılmıştı.

YENİ GENELGE BEKLENİYOR 
 

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine göre, 1 Haziran’da kapılarını açmaya hazırlanan yeme-içme sektörü, olası hazırlıklar için bir genelge ile koşulların belirlenmesini bekliyor.

Pandemiyle güçlü mücadelesini sürdüren ve vaka sayılarını 7 binlere kadar düşürmeyi başaran Türkiye, son gelen aşılarla birlikte kademeli normalleşmenin sinyallerini vermeye başladı. Bu dönemde en büyük zorluğu çeken sektörlerden biri ise yeme-içme oldu.

Paket servisle ayakta kalmaya çalışan sektör, 1 Haziran’da kademeli normalleşmeyle kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Ancak sektör yeni normalleşme öncesinde bir genelge yayımlanmasını bekliyor.

Son dakika verilen açılma izninin kendilerine bir hafta kaybettireceğini belirten sektör temsilcileri, “Bizim açılma öncesinde hazırlık yapmamız gerekiyor. Çalışanlarımız izne gitti. Onları çağırmamız gerekli. Ürün tedariki yapmalıyız.

Ancak hangi koşullarda açılacağımızı bilmiyoruz. O nedenle acilen genelgenin yayımlanması gerekiyor” diyor. 

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, 1 Haziran’da kapılarını açmayı öngördüklerini belirterek, “Bunun sinyallerini de alıyoruz.

Ancak öncesinde bir genelge yayımlanmasını bekliyoruz. Çünkü olası bir açılma öncesinde hazırlığımız bir haftayı buluyor. Bizim değil bir hafta bir gün dahi kaybedecek gücümüz yok” dedi.

Birçok restoran ve kafenin çalışanlarını izne gönderdiğini anlatan Bingöl şöyle devam etti: “Ayrıca bizim küçük tadilatlarımız, ürün siparişlerimiz de oluyor. Bunlar ise bir program dahilinde gerçekleşiyor.

Sadece restoran sahipleri değil bizim tedarikçilerimiz de program yapabilmek için genelge bekliyor. Nasıl açılacağımıza dair bir hemen bir genelge yayımlanması gerekiyor. Biz son dakikacı değiliz” diye konuştu.

SAAT SINIRI KALDIRILSIN 
 

1 Haziran’dan itibaren açık alanlarda yüzde 100, kapalı alanlarda yüzde 50 kapasite sınırıyla açılma kararı beklediklerini anlatan TURES Başkanı Bingöl, saat sınırının kaldırılmasını talep ettiklerini ekledi.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu