Gündem

İçişleri Bakanlığı Duyurdu! Sınavla 110 Kaymakam Adayı Alınacak! Sınav Ne Zaman? Başvuru Şartları Neler?


İçişleri Bakanlığı sınavla Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 110 kaymakam adayı alacağını duyurdu. Sınav ne zaman gerçekleşecek? Başvurular nasıl yapılır? Sınav tarihi ve yeri… Tüm bu soruların cevapları haberimizin devamında…

İçişleri Bakanlığı sınavla Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 110 kaymakam adayı alacağını duyurdu. Sınav ne zaman gerçekleşecek? Başvurular nasıl yapılır? Sınav tarihi ve yeri… Tüm bu soruların cevapları haberimizin devamında…

Duyuru Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sınava Başvuru Koşulları

  • Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak yada üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak. Eşdeğerlik Belgesi veya noter onaylı diploma suretlerini veya mezun olduğunu gösteren resmi belgeyi evrak tesliminde teslim etmek gerekecek.
  • 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak
  • Askerlikle ilişiği bulunmamak, askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

şeklinde duyuruldu.

Sınav Ne Zaman?

Kaymakamlık Adayı Sınavı 10 Temmuz saat 10.15 te Ankara’da gerçekleşecek. Saat 10.00 itibariyle sınav binalarına aday alımı durdurulacak. Sınavda adaylara 100 soru yöneltilecek ve 150 dakika süre tanınacak. (2,5 saat)

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Sınava girecek olan adaylar sınav başvurularını 26 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla T.C. kimlik numarası ve şifreleriyle beraber ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM başvuru merkezinden yapabilecekler. Sonrasında da sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilecekler. Geç başvuru günü ise 10 Haziran 2021 günü olacak.

‘Sınavda, 100 tam puan üzerinden 70 ve daha yüksek puan alan adaylardan, ilan edilen kadronun 4 katı olan 440 aday mülakata katılmaya hak kazanacak. 440’ıncı adayla aynı puanı alan diğer adaylar da mülakata katılmaya hak kazanarak İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağrılacak’ olarak duyuruldu.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu