Gündem

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan İBB kiracılarına müjde! Esnaflar, Mayıs ayında kira ödemeyecekler…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan İBB kiracılarına müjde! Esnaflar, Mayıs ayında kira ödemeyecekler…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından gelen duyuruya göre, mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan tüm gayrimenkullerden Mayıs ayı içinde kira aidatı alınmayacak. Pandemi döneminde iş hayatındaki durgunluğa karşı bir nefes aldıran bu karar ile esnafa sevindirici bir haber oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kişisel sosyal medya hesabından geçtiği duyuru ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan mülklerin işletmesini alan esnaflardan Mayıs ayı kiraları alınmayacak. “Bir müjde vermek istiyorum” diyerek kira aidatı hakkındaki gelişmeyi esnaflara duyuran İmamoğlu, İBB ile kira sözleşmesi imzalayan tüm esnafın istisnasız bu fırsattan yararlanacağını bildirdi.

Koronavirüs salgınından dolayı getirilen zorunlu kısıtlamalar ve yasaklar nedeniyle tüm ülkede esnaflar büyük gelir kayıplarına uğradı. İBB yönetiminin aldığı bu karar; vatandaş için epey sevindirici nitelikte oldu. Söz konusu uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan tüm gayrimenkullerde kiracı olarak işletme sahibi olan esnaflar için geçerli olacak. Mülkiyeti İBB’ye ait olan mülklerde kira karşılığı esnaflık yapan kişilerden, İBB kira sözleşmesi olduğu takdirde Mayıs ayı için kira alınmayacak. İBB tarafından sunulan bu haktan tüm işletme ve esnaflar faydalanabilecek.

Ekonomik olarak sunulan bu destek kapsamında Nisan ayında yasaklar çerçevesinde gelen tam kapanma kararı ile etkilenen işletmelerin, Mayıs ayında yapacakları kira ödemeleri iptal edilirken mali açıdan da bir rahatlama sağlanmış olacak. İBB yönetiminin bu kararı üzerine diğer belediyeler tarafından da bu düzenlemeye müteakip bir açıklama gelip gelmeyeceği ise merakla bekleniyor.

Kaynak:

Son dakika 7

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu