Ekonomi

Kadın Girişimci Yapay Zeka Finans Danışmanı Geliştirdi.

Ege Üniversitesi Teknoloji Geliştirme bölgesinde Akıllıfon adı altında kurulan şirket yapay zeka ile çalışan finans danışmanını geliştirdi.

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunu ve doktora öğrencisi Esra Ulaşan’ı ziyaret eden (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yapay zeka ile çalışan “finans danışmanı” yazılımını geliştiren doktora öğrencisini başarısından dolayı tebrik etti.

Ege Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde kurulan Akıllıfon şirketi ile Robo Danışmanlık üzerine çalışmalar yapan Esra Ulaşan (EÜ) mezunu ve doktora yapıyor.

Prof. Dr. Necdet Budak “Göreve başladığımız günden bu zamana üniversitemiz de sanayi-üniversite işbirliği ve girişimci üniversite modeline uygun bir yapı oluşturmak için çok fazla mesai yaparak çalıştık.

Teknoloji Transfer Ofisimizi Girişimcilik Üssü Haline Getirdik.

Ege Üniversitesi Rektörü Budak, ülkemizin kalkınma hedeflerinin başarılı şekilde ulaşması için üniversitemizde üretilen bilginin topluma ve iş dünyasına başarılı şekilde aktarılması için önemli çalışmalar yaptık. Hedeflerimiz doğrultusunda, Teknoparkımız olan, Teknoloji Transfer Ofisimizi Girişimcilik Üssü haline getirdik dedi.

Öğrencimiz Esra Ulaşan, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci desteği ile Ege Teknopark’ta kurduğu şirket ile yapay zeka ve veri bilimi çalışmaları ile “finans danışmanı” yazılımını geliştirdi. Doktora öğrencimiz Esra Ulaşan’ı başarısından dolayı tebrik ediyorum dedi.

İlgili Makaleler

Hedef Kitle Portföy ve Bankalar

Kadın Girişimci Esra Ulaşan, öğrencilik yıllarında finans sektörü ile çok ilgilendiğini. ABD North Carolina State University aldığı eğitimler sırasında bir algoritmayı geliştiren, bu algoritmanın olumlu sonuç vermesi ile ticarileşme çalışmalarını başlattığını söyledi.

Veri bilimi ile yapay zeka finans danışmanı yazılımın hedef kitlesi portföy yatırım şirketleri ile bankalar olduğunu söyledi. Bazı bankalar ile kavram kanıtlama sürecindeyiz. Bu süreç içerisinde çeşitli portföyler hazırlayıp bunların simülasyon testlerini yapıp birlikte değerlendimelerini yapıyoruz dedi.

Teknolojimizde geliştirilmesi gereken alanları birlikte tasarlıyoruz. Firmamızın global hizmet veren finansal teknoloji şirketi olmasını istiyoruz. KOSGEN’in AR-GE ve inovasyon desteği bize can suyu olması ile şirketimizi TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Desteği ile kurduk. Şirketimiz Ege Teknoparkta faaliyet gösteriyor. Ulaşan, devletin desteklerini yeterli görüyoruz diye belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu