Gündem

Kadınlar 6 Yıl Erken Emekli Olabilir! Şartları Nelerdir? Başvurular Nasıl Yapılır?


SGK tarafından sigortalanma tarihinden sonra doğum yapmış olma ile doğum borçlanması isimli bir hak kazanılıyor. Ve bu hakla beraber çalışan anneler 6 yıl erken emekli olabiliyor. İşte detaylar…

SGK tarafından sigortalanma tarihinden sonra doğum yapmış olma ile doğum borçlanması isimli bir hak kazanılıyor. Ve bu hakla beraber çalışan anneler 6 yıl erken emekli olabiliyor. İşte detaylar…

4A, 4B ve 4C kapsamında sigortalı çalışan kadınlara SGK sigortalanma tarihi sonrasında doğum yapıldığında doğum borçlanması isimli bir hak kazandırıyor. Bu hak sayesinde 6 yıl erken emekli olunabiliyor. İş hayatına atıldıktan sonra çocuk sahibi olan ve doğum izniyle beraber çalışma hayatına uzun süre ara veren kadınlar, SGK sisteminin dışında kalıyor. Bu durumun telafisini isteyen SGK, oluşan bu mağduriyeti engellemek adına izin kullanan kadınlara doğum borçlanması isimli hakkı tanıyor. Geriye dönük prim ödemesi ve erken emekli olma imkanı doğabiliyor. 2014 yılı itibariyle güncellemelerine göre 3 çocuğa kadar bu haktan yararlanılabiliyor. 3 çocuğu için doğum borçlanması yapan bir kadın 6 sene yani 2160 gün pirim kazanmış oluyor. 2160 günü aşmadan ihtiyaca yönelik borçlanma ve erken emeklilik imkanından yararlanılabiliyor.

Doğum Borçlanması Koşulları Nelerdir

  • Sigorta başlangıç tarihi doğumdan önce olmalıdır. (Staj için yapılmış olan sigorta başlangıcı doğum borçlanması hesaplamasında geçerli.)
  • Kamu çalışanı veya kendi işinde çalışma durumu için doğumdan önce sigortalılık durumu tescil edilmelidir.
  • Doğum sonrası şahsın adına hiçbir prim ödenmemeli.
  • Borçlanma süresi içerisinde bebeğin hayatta olması gerekli.
  • İlk doğum sonrasında 2 yıl dolmadan 2. Kez doğum yapılırsa 2. Doğum için borçlanılabilecek 2 yıllık süreye iki doğum arasında geçen süreyi de ekleyerek borçlanılabilir.
  • Doğum borçlanması hakkından yararlanmak için SGK’ya resmi başvuru iletilmesi gerekli.
  • 4A ve 4B kapsamında olanlar son çalışmanın gerçekleştiği SGK İl Müdürlüklerine giderek başvurabilir. Diğer hak sahipleri de başvurabilir.
  • 4C kapsamında olanlar SGK Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na dilekçe vermelidirler.
  • e-Devlet üzerinden de başvurular yapılabilir.

2021 Doğum Borçlanması Ücretleri

1 günlük: 38,16 TL
1 aylık: 1.144,8 TL
1 çocuk için toplam 720 günlük: 27.425 TL
2 çocuk için toplam 1440 günlük: 54.950 TL (MYNET)


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu