Gündem

Kadınların Mustarip Olduğu Sivilce ve Sivilce İzi Sorunu Nasıl Geçer?

Sivilce veya halk arasında bilindiği gibi akne, esasen diğer birçok yara izine benzer. Derin bir yaralanma, derin ve iltihaplı sivilcelerin yanı sıra yara izleri bırakabilir.

Bu yazıda sivilce izlerinin nasıl tedavi edileceğine bir göz atacağız. Ama önce sivilcenin ne olduğunu inceleyelim. Akne, esasen, genellikle sebum veya ölü deri hücrelerinin birikmesiyle birlikte, ciltteki bir yağ bezinde meydana gelen çok küçük yırtılmalardır. Yırtıklar genellikle çene ve çene çizgisinde bulunur. Bakteriler mevcut olduğunda (ya yırtıklardan ya da çevreden), hafif bir enfeksiyona yol açabilir.

Bununla birlikte, çoğumuz özellikle ergenlik ve erken yetişkinlik yıllarında bu durumdan muzdaripiz. Birçok insan sivilce izlerini tedavi etmek için birçok yola başvurmuştur, ancak çoğu sivilce izlerini tam olarak ortadan kaldırmayan geçici çözümlerdir. Bununla birlikte, değişen başarı oranları ile işe yarayan birçok tedavi vardır.

 Sivilce İzleri Tedavileri Nelerdir?

Her tedavinin avantajları ve dezavantajları vardır, bu yüzden en etkili olanlar aşağıdaki maddelerdir.

sivilce-izleri-sorunu.jpg

1. Kimyasal Peeling + Lazer Yüzey Yenileme – Sivilce izlerini tedavi etmek için kimyasal peeling, sivilce izlerinden kurtulmanın harika bir yoludur. Cilt koyu renkli olduğu için kimyasal peeling kullanılarak yara izi görünümü önemli ölçüde azaltılabilir. Ayrıca lazerle cilt yenileme, sivilce izlerinin giderilmesine yardımcı olan bir tekniktir. Bazı insanların ikisini birden yapmayı sevdiğini biliyoruz, ancak bu kılavuz için birine veya diğerine odaklanacağız.

2. Propecia – Propecia (Finasteride) – Sivilce izlerinin daha az fark edilir hale gelmesine neden olabilecek saç dökülmesini önlemeye yönelik başka bir tedavidir. Bu tedavi, 90’ların başında Propecia’nın yaratıldığı ilk günlerden beri kullanılmaktadır. Bir anti-androjen ilacı olarak Propecia, akne izlerinin oluşmasına neden olan tüylerin alınmasına yardımcı olabilir.

3. Pigmentasyon Azaltma – Kimyasal peeling ile birlikte lazerle cilt yenileme akne izlerini azaltmaya yardımcı olabilir, ancak yapılabilecek daha çok şey var. Spesifik olarak, kızarıklığı azaltan ve hatta cildi çok fazla çıkarmadan pigmentasyon değişikliklerine neden olan birçok lazer tedavisi vardır. Akne izlerini yok ederken kızarıklığı azaltmak için diğerlerinden daha iyi çalışan bazı lazerler de vardır. Ne yazık ki, konu sivilce izlerinin tedavisi olduğunda ne yaptığını gerçekten bilmeyen birçok klinik var, bu yüzden kliniğinizi bilmek önemlidir.

4. Ameliyat – Lokalize ameliyatlar akne izlerinin neden olduğu kızarıklığın giderilmesine yardımcı olabilir. En sık yapılan ameliyatlar alt yüz ve özellikle çene bölgesi içindir. Bunun nedeni, çoğu insanın yüzünde sivilce izleri oluşturmasıdır. Başka çene hattı ameliyatları da vardır, ancak bu sivilce izleri için en yaygın noktalardan biridir. Bununla birlikte, liposuction ve meme büyütme de dahil olmak üzere yapılabilecek birçok başka prosedür vardır.

5. Akne İzi Tedavisi – Gevşeme ve Yaşlanma Karşıtı – Bu son bölüm, akne izlerinin neden olduğu kızarıklık veya kırışıklıkları azaltmaya çalışan çeşitli tedavileri içerir. Bu tedaviler, topikal kremler ve haplar, yüz maskeleri ve hatta masaj terapisini içerebilir. Her tedavinin avantajları ve dezavantajları vardır, ancak hızlı bir çözüm arıyorsanız bu tedaviler harika alternatiflerdir.

sivilce-izi-gecirme.jpg

Akne, cildinizde iz bırakabilen birçok şeyden sadece biridir. Sivilce izleriniz varsa, mümkün olan en kısa sürede tedavi etmeye çalışın; Sivilce izlerini azaltmanın birkaç farklı yolu vardır, ancak ne kadar uzun süre beklerseniz o kadar kötüleşebilir. Sivilce izleri için birçok tedavi var, ancak sivilce izleriniz varsa, hepsini okuduğunuzdan ve iyi bir seçim yaptığınızdan emin olun. Aşağıda listelenen etkili tedavilerden birini kullanarak cildinizdeki bu izleri kolayca tedavi edebilirsiniz.

Akne izlerinin tedavisi söz konusu olduğunda, bunu yapmanın birkaç farklı yöntemi olduğunu unutmamak önemlidir. Her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır, bu nedenle belirli bir tedavi yöntemine karar vermeden önce bir tedavide ne aradığınızı bulmak önemlidir. Sivilce izlerinin görünümünü azaltmanın en iyi yolu onları lazer tedavisi ile tedavi etmektir.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu