Gündem

Kamu işçilerinin yeni maaşı ne kadar? Kamu işçilerinin maaşı yükseliyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk-iş ve Hak-iş arasında yürütülen maaş pazarlığı devam ediyor. 700 bin kamu işçisini ilgilendiren zam için görüşmelerde sona gelindi. Kamu işçilerinin maaşına ne kadar zam yapılacak? 4 bin 800 lira brüt ücret ödenmesi isteniyor.

700 bin kamu işçisi tarafından merakla beklenen maaş pazarlıklarında brüt ücret talebi netlik kazandı. Türk-iş ve Hak-iş sendikaları tarafından yürütülen pazarlıklarda en düşük brüt ücretin 4 bin 800 lira olması gerektiğine karar verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bugün sunulan teklif için görüşmeler başladı. Maaş zammına ek olarak yıl içerisinde yüzde 10+10 oranında zam yapılması da talep ediliyor. Toplu iş sözleşmesine bu yıl dahil olan 450 bin taşeron çalışan bulunuyor. 696 sayılı KHK kararı ile taşeron işçilerin önü açılmıştı. Sendikaların yaptığı açıklamaya göre 300 bin taşeron işçinin asgari ücretle çalıştığı belirtildi. Taşerona işçilerin maaşlarının az olması nedeniyle kamuda ücret eşitsizliği meydana geldi. Bu durumun çözüme kavuşturulmasını talep eden sendikalar, taşeron işçilerinde toplu sözleşme kapsamında belirlenecek olan maaşı almasını istiyor. 2021 yılı kapsamında ilk 6 ayda yüzde 10, ikinci 6 ayda da yüzde 10 şeklinde zam yapılması talebi de bulunuyor. Taşeron işçilerin emeklilik ve prim düzenlemesiyle ilgili de değişiklikler talep ediliyor. Zorunluluk emeklilik şartının kaldırılması isteniyor.

Kamu işçilerinin maaşı ne kadar olacak?

Kamu işçilerinin maaşına yapılacak zamla birlikte brüt ücretin en az 4 bin 800 lira olmasını talep eden sendikalar, hükümete çağrıda bulundu. Covid-19 sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntıların bahane edilmemesi gerektiği savunuluyor. Taban fiyatın tüm kamu işçilerini kapsaması için teklif hazırlandı. Kamu çalışanları ile taşeronlar arasındaki maaş farkının giderilmesi en önemli gündem maddesi oldu.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu