Gündem

Kredi ve faiz müjdesi! Detayları belli oldu ve kabul edildi, 12 ay boyunca… İşte detaylar..

Bu kapsamda kredi garanti kurumlarınca kredi faiz veya kar payı bakiyesinden düşülen tutar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Sağlanan kredi faiz veya kar payı desteği, destek kapsamına giren sigortalılar için 12 ay süreyle uygulanacak. Bu madde kapsamına giren iş yerleri ilave olarak işe aldığı en fazla beş sigortalı için bu destekten yararlanacak.

Salgın nedeniyle likidite sıkıntısını karşılamak hem de istihdamı artırmak isteyen işletmelere güzel haber geldi. İşte Meclis’ten geçen kredi ve faiz müjdesiyle ilgili tüm detaylar…

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın yazısı: Mikro ve küçük ölçekli işletmeler; hem salgın nedeniyle likidite sıkıntısını karşılamak hem de istihdamı artırmak için işletmelerin ilave olarak istihdam ettikleri kişiler için ödeyecekleri sigorta primlerini, kamu bankalarından kullanacakları kredilerde faizden düşebilecekler. İlave istihdam teşvik desteği ise 2022’nin haziran ayına kadar sürecek. Peki, kimler, nasıl bu destekten yararlanacak?

30 HAZİRAN 2022’YE KADAR 

Teşvikten 50’nin altında işçi çalıştıran işverenler yararlanacak. Yani, yeni teşvik, mikro ve küçük işletmelere yönelik olacak. İşverenler, 1 Temmuz 2021 ila 30 Haziran 2022 tarihleri arasında işe aldıkları yeni çalışanlar için teşvikten yararlanabilecek.

Teşvikten yararlanabilmek için işe alınacak yeni işçiler için de belirli kurallar gerekiyor. Birincisi, işe alınan çalışanın, işe girdikten önceki 3 aylık sürede 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması şart. İşe alınacak kişi yeni çalışan olmalı.

İkincisi, Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmamalılar ve isteğe bağlı sigorta primi de ödemiyor olmaları gerekiyor. İşverenin, son bir yıl içindeki çalışan sayısının üzerinde yeni işe alım yapması gerekiyor. Daha açık bir anlatımla, işveren, son bir yılda işten çıkarım yapmışsa destekten yararlanamayacak.

Yasa çıktıktan sonra ilave istihdam yaratan işverenler Kredi Garanti Fonu kefaletiyle kamu bankalarından 30 Haziran 2022 tarihine kadar kredi kullanabilecek. Bu bir yıl içinde işveren yeni işe aldığı kişilerin sosyal güvenlik primlerini, işsizlik sigortası primlerini eksiksiz olarak ödeyecek.

ÜCRETSİZ İZİNLİ YARARLANACAK 

Ödediği primleri de kullandığı kredinin faizinden ya da kar payından düşebilecek. Yaklaşık bir çalışan için yararlanılacak destek, daha doğrusu kredi faizinden düşülecek tutar, 1.200 lira.

Bu desteğin diğer teşviklerden farkı da burada. Diğer teşviklerde prim desteği verilirken ve işveren prim ödemeyip Sosyal Güvenlik Kurumu ile mahsuplaşırken; yeni uygulamada işveren yeni işe aldığı kişilerin primlerini ödeyecek, ödediği primi kullandığı kredinin faizinden düşecek.

Kredi faiz ya da kar payı desteği 12 ay süreyle uygulanacak. Yani, bu teşvikten yararlanma süresi bir yıl. En fazla 5 kişi için destekten yararlanılacak. İşveren, bu teşvikten yararlanmak için en fazla 5 kişiye yeni istihdam yaratacak.

Teşvikten, ücretsiz izne çıkartılan ve devletten ücretsiz izin desteği ya da bir başka ifadeyle nakdi ücret desteği alanlar için de yararlanılabilecek.

Mart ayında ücretsiz izin desteğinden en az 20 gün yararlanmış çalışanlar, işvereni tarafından normal çalışma süresine dönmesi halinde; işveren, bu kişiler için de teşvik alabilecek, kredi kullanabilecek.


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu