Gündem

Maaşlar ne kadar yükselecek? Asgari ücretlilere ve emeklilere zam müjdesi! İşte detaylar..

Binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren Temmuz ayı maaş zamlarıyla ilgili gelişmeler hız kazandı. Türk-İş ve Hak-İş tarafından yürütülen zam görüşmelerinde son yaklaşıldı. Temmuz ayı maaş zamlarında oran ne kadar olacak? Kamu çalışanlarının maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda iki kere emekli ve kamu personeline zam yapılmaya devam ediyor. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gözler zam oranına dikildi. Binlerce kişiyi kapsayan zam görüşmelerinde son aşamaya gelindi. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk-iş ve Hak-iş sendikaları arasındaki görüşmeler netlik kazanmaya başladı. Özellikle kamu kurumlarında çalışan taşeron işlerin maaşlarına yapılacak zam oranı merak ediliyor. 4D taşeron ve kamu işçisi statüsünde bulunan 700 bin vatandaşın gözü kulağı maaş zamları açıklanmasına kilitlendi. SSK ve Bağ-Kur’a bağlı vatandaşlarda 6 aylık enflasyon rakamına göre maaşlarına zam alıyor.

Temmuz ayı maaş zam oranları

TÜİK tarafından Mayıs ayı enflasyon rakamı yüzde 16.59 olarak açıklandı. Temmuz ayında yapılacak olan zam açıklaması öncesinde emekli ve taşeron işçileri açısından enflasyon rakamı önem taşıyor. Haziran enflasyon rakamlarının da açıklanmasıyla birlikte zam oranı netlik kazanacak. Uzmanlar tarafından yılın ilk beş ayı enflasyon oranları hesaplanarak yıllık zam miktarı bulundu. Buna göre zam oranının en az yüzde 6.39 olarak belirlenmesi talep ediliyor. Haziran ayı enflasyon rakamlarının düşük olması, hatta sıfır olarak açıklanması halinde bile son beş ayın rakamları belirleyici olacak. Emekli ve taşeron işçilerinin maaşlarına yapılacak zam yüzde 6.39 oranının altına düşmeyecek. Kamu çalışanları ve memur emeklileri açısından ise durum değişiyor. Maaş zamları kriterlerine göre memurların maaşlarına zam yüzde 3.39 olacak. Haziran ayı verilerinin açıklanmasına kısa bir süre kaldı. 4D kapsamında yer alan taşeron işçiler maaşlarının en az 4 bin 800 TL olmasını istiyor. Taşeron işçiler ve memurlar arasındaki maaş farkı uzun süredir tepkilere neden oluyordu. Temmuz ayındaki maaş zamlarına rağmen farkın kapanması beklenmiyor. Maaşlara yapılacak zam oranları 3 Temmuz’da resmi olarak açıklanacak.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu