EkonomiKeşfet

Matic (Polygon) Coin Geleceği

Kripto paranın çıkış noktasını artık hepimiz az çok biliyoruz. Merkeziyetçi olmayan bu kripto para birimleri her geçen gün yeni teknolojiler ile donanıyorlar. Bu vizyona göre Matic, blok zincir sistemi üzerinde herkesin erişebileceği ve sınırların ortadan kaldırıldığı bir dünyaya katkı sağlamayı amaçlar. Matic (Polygon) ile aracılar olmadan tüm dünyadan insanların iş birliği yapabildiği ve değer paylaşımında bulunabildiği bir ortam oluşturulmak hedeflenmiştir.

Matic in proje sayfasına girdiğinizde sizi; “Daha iyi ve daha yeni olan bu dünyaya kolayca giriş yapabilmeniz için elimizden geleni yapacağız” notu karşılar. Bu birçok yatırımcı ve teknoloji meraklısı için oldukça dikkat çekici ve pozitif bir mesaj olarak yorumlanmaktadır. Ayrıca projenin danışmanlar kurulunda, kripto para piyasasının önde gelen isimlerini görmek mümkün.

2017 yılında Hindistan’da kurulan Matic coinin kurucuları aslında Ethereum ağından tüm dünyanın tanıdığı; JayntiKanani, SandeepNailwalAnuragArjun gibi isimlerdir. Bu isimler yazılım ve teknoloji, finans ve proje yönetimi gibi alanlarda daha önce oldukça başarılı projeler ortaya koyan kişiler olarak bilinirler. İlk olarak Matic ismiyle piyasaya giren coinin şu anda ismi Polygon olarak geçmektedir.

MATIC coinin toplam arzı 10 milyon adet ile sınırlı kalmaktadır. Aylık olarak dolaşıma çıkan MATIC tokenlar platform üzerinde yerel ödeme işlemlerinde kullanılmaktadır. Matic yani Polygon coinde herhangi bir şekilde işlem gücüne dayalı bir madencilik durumu söz konusu değildir.

Matic (Polygon) Projesinin Amacı Nedir?

Matic (Polygon) coin Ethereum 2. tabanında ölçeklenebilir ve altyapı geliştirme imkânları sunan ilk projelerden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Matic “sidechain” yani yan zincir olarak geliştirilmiş bir kripto paradır. Bu Ethereum ağından tamamen bağımsız olarak çalışabildiğinin ve kendine ait düğümlerinin, blok üreticilerinin olduğu anlamına geliyor.

Matic (Polygon) Ürünleri

İkinci katmanda Ethereum desteği bulunan Matic’in resmi olarak 3 farklı ürünü bulunmaktadır. Bunlar; Polygon Wallet, Polygon Bridge ve Stake Matic olarak isimlendirilmiştir.

Polygon Wallet ürünü, 3 farklı cüzdan ile bağlantı yapabileceğiniz, genellikle metamask cüzdanın tercih edildiği, klasik para çekim ve para yatırma işlemlerini sağlayan bir web cüzdanıdır. Kullanıcı açısından değerlendirildiğinde oldukça basit bir arayüze sahip olması ve kolay kullanılabilirliği tercih sebebi olabilir. Aslında PolgonWallet’in en önemli özelliği, yeni bir cüzdan hesabı açmadan Polygon Matic üzerinden uygulamalara erişme imkânı tanımasıdır.  PolygonBrige bu cüzdan üzerindeki iki farklı ağ üzerinden geçişi sağlar. Stake Matic ise elinizde tuttuğunuz coinleri Stake ederek karşılığında ödüller kazanabileceğiniz bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Matic Coin Geleceği

Matic (Polygon) coin özellikle 2021 yılında muazzam derecede piyasa değeri yükselen bir kripto paradır. Matic coin grafiğini incelediğinizde bu yükselişi grafiksel olarak görebilmeniz mümkün.En güzel coin fiyat yorumları HepKredi platformunda yayınlanıyor. Gelin Matic coin geleceği hakkındaki verileri inceleyelim.

Daha önce bahsettiğimiz üzere Matic (Polygon) projesinin ekibi oldukça sağlam. Bakıldığında kripto paranın şampiyonlar ligini andıran bir görüntü ile karşılaşılıyor. Bu yüzden Matic (Polygon) coinin gelecek fiyatının katlanarak artması beklentiler arasında. Uzman analistler kısa vadeli ve hatta orta vadeli yatırım tavsiyesi olarak Matic coini öneriyorlar. Daha öncesinde fiyat tahminlerine bakıldığında, 2021 yıl sonunda Polygon coin bu tahminleri yüz üstü bırakmamış ve beklentileri oldukça iyi bir şekilde karşılamıştır.

Polygon şu anda Ethereum ağı ile uyumlu bir proje olarak listeleniyor. Ancak ilerleyen günlerde diğer farklı blok zincirler ile anlaşmalar yaparak ağını genişletmesi beklentiler arasında yer alıyor. Özellikle projenin 2. Katmanda Ethereum desteğinin olması ve 2. Katman çözümleri sunan bir blockchain platformu olması projeyi bir adım öne taşıyacak özellikler arasında yer alıyor.

Projenin avantajlarından bahsederken oldukça hızlı bir yapıya sahip olmasını belirtmeden olmaz. Aynı zamanda transfer, alım ve satım işlemlerinde oldukça düşük işlem ücretlerine sahip olması da projenin bir diğer artısı diyebiliriz. Ancak örnek vermek gerekirse; şimdilik kendi cüzdan uygulaması gibi bir mobil uygulaması olmaması dezavantaj olarak kabul edeceğimiz taraflardan bir tanesi olabilir.

Ethereum ağından bağımsız şekilde çalışan bu tarz yan zincirler, özellikle yazılımcılar açısından oldukça esnek ve işlevsel fırsatlar sunuyor. Ancak bir diğer yandan bu yan zincirlerde merkeziyetsizlik ve güven açısından bazı sorunlar yaşanabileceği de bilinenler arasında. Ancak yine de hızlı işlem ihtiyacını karşılamak amaçlı bu tarz ortamların büyük önem taşıdığını unutmamak gerekiyor.

Matic Fiyat Tahmini

Önceki başlıklarımızda ele aldığımız gibi Matic oldukça iyi bir projeye sahip ve önceki yıllarda sürekli olarak büyüme potansiyeli içerisinde olan bir kripto para. Bu durumun uzmanlar tarafından yapılan tahminler üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Hatta Polygon her geçen gün ortaklıklarını ve yatırımlarını genişletmekte olduğundan yorumlar pozitifliğini korumaya devam ediyor.

Uzmanlar Polygon fiyatının artabileceği ve projenin çok daha değerli geleceği yönünde fikir üretiyorlar. Polygon Matic fiyat yazının yayınlandığı tarihte 1.58 dolar olarak işlem görüyor. Ancak yine de 2021 sene sonu için tam bir fiyat tahmini yapmanın doğru olmayacağını belirtmekte fayda var.

Daha önce Polygon (Matic) için kısa vadede oldukça pozitif geliştirmelere yol açabileceği konusunda değerlendirmelerde bulunmuştuk. Uzmanların teknik analizi incelendiğinde Polygon kripto para biriminin 2025 ve 2030 yılları için tahminlerinin daha yüzeysel olduğunu görebiliyoruz. Yapısı itibariyle Ethereum yan zincirini oluşturan ilk projelerden birisi olması ve projenin başında bulunan oldukça önemli isimlerin yer alması kısa ve orta vadeli yatırım için Polygon’u biçilmiş kaftan olarak görmeye sebep olabilir. Peki, beş veya on yıl sonrası için Polygon ne durumda olacak? Bu soruların cevaplarını verebilmek aslında o kadar da kolay değil. Bu soruların cevabı, zaman içerisinde Polygon’un kullanıldığı ve geliştirdiği projelere, yatırımcılara ve blok zinciri içerisinde gelişen diğer yeni teknolojilere bağlı diyebiliriz. Ancak geleceğe dair umut vadeden ve blok zincirinin eşsiz vizyonunu kendisine benimseyen bu kripto para biriminin başarısına başarı katması oldukça olası görünüyor.

Kaynak: https://www.hepkredi.com/polygon-matic-coin-gelecegi-yorumlar/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu