Gündem

Memur, Memur emeklisi ve Taşeronlara, Seyyanen zam, Refah payı ve işte talepler! Bu tarihe dikkat…

Memur ve memur emeklisi için 2 Ağustos’ta zam pazarlığı başlıyor. Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen ortak talepler arasında memur ve memur emeklilerine seyyanen zam talepleri 26 Temmuz günü bakanlığa bildirecekler.

2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri sürerken, Kamu da çalışan 1 milyona yakın taşeron işçiyi yakından ilgilendiren görüşmelere yaklaşmaya başladı.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ NE İSTİYOR?

2 Ağustos’ta 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmesinin ilk toplantısı yapılacak. Kamu da çalışan 4 milyondan fazla memur, 2 milyon üzerinde ise memur emeklisi 2022-2023 senesi için belirlenecek olan zam görüşmelerin de isteklerini dile getirdiler.

Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen toplu iş sözleşmesinin görüşmesi öncesinde ortak taleplerini dile getirerek.  Bu yıl birlikte hareket etme kararı aldılar. Bu birlikte hareket kararı sonrası ortak taleplerinde dile getirdikleri ise şöyle.

Seyyanen zam, maaş ve aylıklar da oransal zammın yanında refah payının verilmesi. Sözleşmeli personellerin kadroya yerleştirilmesi ve derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi talepleri yer alıyor.

BU SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

26 Temmuz günü Memur-Sen ile Türkiye Kamu-Sen ortak taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bu taleplerini sunacaklar.

Yasal olarak ilk resmi toplantı 2 Ağustos günü Çalışma Bakanlığı tarafından başlatılacak.

2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü  hizmet kollarında talep edilen maddeler görüşülmeye başlanacak. Bu müzakereler Ağustos ayının 3. Haftası görüşe bağlanacak son bulacak.

Bu müzakereler sonucu taraflar anlaşmaya varamazsa eğer devreye 11 kişiden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu sözleşmeye son kararı verecekler.


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu