Gündem

Milyonlarca kişinin beklediği müjdeli haber geldi! Ev hanımları için emeklilik… 31 Ağustos son tarih!


SGK tarafından başlatılan yapılandırma çalışması kapsamında ev hanımları ve kısmi çalışanlar için emeklilik fırsatı doğdu. Sigorta primini isteğe bağlı şekilde yatıran ev hanımlı emekli olabilecek. Peki, ev hanımlarının emeklilik için hangi şartları sağlaması gerekiyor? Ev hanımları ne kadar prim ödemesi yapacak?

SGK tarafından başlatılan yapılandırma çalışması kapsamında ev hanımları ve kısmi çalışanlar için emeklilik fırsatı doğdu. Sigorta primini isteğe bağlı şekilde yatıran ev hanımlı emekli olabilecek. Peki, ev hanımlarının emeklilik için hangi şartları sağlaması gerekiyor? Ev hanımları ne kadar prim ödemesi yapacak? 

Pandemi sürecinin ağır ekonomik şartlarını hafifletmek amacıyla vergi ve sigorta borçlarında yapılandırma yoluna gidildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçlarının yapılandırılması ve istihdam paketinin hazırlanması vatandaşların rahat bir nefes almasını sağladı. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üzerinden sigorta işlemlerini gerçekleştiren tüm vatandaşları kapsayan yapılandırma için başvurular alınıyor. SGK yapılandırma başvuruları için son tarih 31 Ağustos olarak açıklandı. Bu tarihe kadar en yakın SGK İl Müdürlüğüne giderek bizzat başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, internet kanalı üzerinden e-devlet ve İŞKUR sistemlerine giriş yaparak işlemleri tamamlama hakkına sahip bulunuyorsunuz. Özellikle Bağ-Kur’lular açısından erken emeklilik fırsatı tanıyan yapılandırma anlaşması kısmi çalışanlara da yeni hakların sunulmasını sağladı. 

SGK’nin isteğe bağlı ve topluluk sigorta prim ödemeleri içinde yapılandırma anlaşması devreye giriyor. 2021 yılı Nisan ayı öncesindeki dönemlerde oluşan borçları kapsıyor. Nisan ayından önceki dönemde sigorta girişinin yapılması şartı aranıyor. Pandemi nedeniyle esneklik sağlanan borçların geri ödenmesi için vatandaşlara alternatif yöntemler sunuluyor. Borçların yapılandırması ile aylık taksitler halinde geri ödenmesi sağlanacak. İşsizlik primi, genel sağlık sigortası primi, dondurulan hizmet sürelerinin canlandırılması ve isteğe bağlı sigorta prim ödemelerinin tamamı yapılandırma kapsamında yer alıyor.

İsteğe bağlı sigorta primi nasıl ödenir?

İsteğe bağlı sigorta prim ödemeleri Bağ-Kur sistemi üzerinden değerlendirilmektedir. Kısmi çalışanlar sigortalarını kendileri ödeyebilir. Emekli olduklarında maaşlarını Bağ-Kur üzerinden almaktadırlar. Bağ-Kurluların 1 yıl boyunca isteğe bağlı sigorta primlerini dondurma hakkı bulunmaktadır. Yapılandırma sürecinde sigorta primleri ihya edilerek geçmiş dönemdeki ödemelerde prim gün sayısına eklenmektedir. Ev hanımlarının geçmiş dönem sigorta girişleri bulunuyorsa yapılandırma anlaşmasından yararlanma hakları vardır. Eylül ayından itibaren taksitler ödenmeye başlayacak. Taksit seçenekleri arasında artan, azalan ve 3 aylık eşit ödeme gibi seçenekler sunulmaktadır. Emeklilik için yaş sınırını dolduran fakat prim sayısı eksik olan kişilere de erken emeklilik hakkı tanınmaktadır.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu