Gündem

Polis, Bekçi, Öğretmen, Hemşire, Zabıta Kamu çalışanları Memur ve Emeklilerin Temmuz zamları belli oldu

Kamu çalışanları tarafından merakla takip edilen Temmuz ayı maaş zamları için geri sayım başladı. Yılın ilk altı ayını kapsayan enflasyon farkı ne kadar olacak? Memurların maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Kamu çalışanları tarafından merakla takip edilen Temmuz ayı maaş zamları için geri sayım başladı. Yılın ilk altı ayını kapsayan enflasyon farkı ne kadar olacak? Memurların maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürüttüğü görüşmelerden henüz net bir karar çıkmadı. Temmuz ayı içerisinde açıklanacak olan zam oranları milyonlarca kişi tarafından merakla takip ediliyor. Temmuz ayı memur maaşı zammı ne kadar olacak sorusunun yanıtı kısa süre içerisinde netlik kazanacak.Memur ve emekli vatandaşların yılın ikinci dönemi için alacağı zam oranı enflasyon rakamlarına göre belirlenecek. TÜİK verilerine göre Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları tüketici enflasyon oranı yüzde 6.39’a ulaştı. Haziran ayı verileri eklenmemesine rağmen zam oranının yüzde 6.39 olması kesinleşti. Altı aylık dönemler şeklinde toplam yüzde 6 oranında memur ve emekli maaşlarına zam yapılıyor. Temmuz ayı memur maaşları zam oranının Türk Lirası karşılığı hesaplandığında 441 liralık artış görülüyor. 
Haziran ayı enflasyon oranının dahil edilmesiyle birlikte toplam yüzde 7.5 oranında zam yapılması bekleniyor. Zam oranının yüzde 7.5 olması halinde memur maaşları 529 lira artış gösterecek. 

Temmuz ayı memur maaşı zammı ne zaman açıklanacak?

Memur ve emeklilerin beklediği zam oranlarının Temmuz ayının ilk haftasında açıklanması planlanıyor. TÜİK Haziran ayı enflasyon verileri açıklanması bekleniyor. Her ayın 5’inde açıklanan enflasyon oranlarına göre Temmuz ayı memur maaşları zam miktarı belirlenecek. Memurlar ile birlikte emekli vatandaşların da maaşları yükselecek. SSK ve Bağ-Kur sistemi üzerinden emekli olan vatandaşlar yüzde 7.67 oranında zam alma hakkı kazanacak. Buna göre en yüksek emekli maaşı 7 bin 438 liraya yükselecek. SGK tarafından verilen en düşük emekli maaşı bin 500 lira olarak açıklanmıştı. Temmuz ayı zammı ile birlikte bu rakam bin 615 liraya kadar artış gösterecek. TÜİK’in açıklayacağı oranlara göre zam yüzdesi yükselebilir. Hak-iş ve Türk-iş tarafından yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde maaşlara daha fazla zam yapılması talep ediliyor. Taşeron işçileri ile memur maaşları arasındaki uçurumun azaltılması gerektiği savunuluyor.
 


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu