Gündem

PTT’den milyonlarca lira destek ödemesi! Başvurular başladı. 1500 TL ödeme hemen hesaba yatıyor!


Korona virüsü salgınının ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla devlet tarafından vatandaşlara nakit desteği sağlanıyor. PTT tarafından başvuruda bulunan herkese 1.500 TL nakit ödeme yapılacak. Peki, kimler PTT’den para yardımı alabilir? PTT nakit destek başvuruları nasıl yapılır?

Korona virüsü salgınının ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla devlet tarafından vatandaşlara nakit desteği sağlanıyor. PTT tarafından başvuruda bulunan herkese 1.500 TL nakit ödeme yapılacak. Peki, kimler PTT’den para yardımı alabilir? PTT nakit destek başvuruları nasıl yapılır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından müjdeli haber açıklandı. Pandemi döneminde vatandaşlara verilen nakit destek 17 Mayıs’tan 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Haziran ayı ödemeleri için 9 Temmuz tarihi işaret edilmişti. Lakin, Kurban Bayramı öncesinde nakit ödemeleri hesaplara yatırılmadı. Binlerce vatandaşın merakla beklediği Haziran ayı ödemelerinin 24 Temmuz’dan itibaren yatırılacağı açıklandı. Bakan Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamaya göre PTT üzerinden hesaplara 1.500 TL nakit para geçişi sağlanacak. Pandemi yardımları için başvuru işlemleri e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Geçmiş dönemde e-devlet üzerinden başvuruda bulunan kişilerin yeniden başvuru yapmasına gerek kalmıyor. Yeni başvurular için ise ay sonuna kadar süre tanınmıştı. Ayrıca, İŞKUR sistemi üzerinden de başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ve Hazine tarafından finanse edilen pandemi destekleri Haziran ayı ödemeleriyle sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre istihdam paketi açıklandı. İstihdam paketi kapsamında pandemi sürecinde izne ayrılan ya da işten çıkarılan binlerce kişinin yeniden iş hayatına dahil edilmesi planlanıyor. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılandırma anlaşması da paket içerisinde yer alıyor. Geçmiş dönem sigorta borçları ve gecikme faizleri için taksit seçenekleriyle geri ödeme planı hazırlandı. İstihdamın artması için mikro ölçekli işletmelerde çalışan personele hem maaş hem de sigorta prim ödemesi desteği sunulacak. 

Nakit Destek Ücreti Ne Kadar?

PTT tarafından yarından itibaren hesaplara yatırılacak paranın miktarı 1500 TL olacak. Günlük 47.70 liraya tekabül eden ücret 30 günlük çalışma süresini kapsıyor. Temmuz ayı için nakit desteği sağlanmayacak. e-devlet sistemi üzerinden nakit ödemeleri sorgulanabiliyor. Sisteme giriş yaparak paranın hesaba yatırıldığı bilgisini teyit edebilirsiniz. Ağustos ayına kadar, başvuruda bulunan herkesin ödemesi gerçekleştirilmiş olacak.
 


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu