EkonomiGündem

SGK, KYK, MTV, Trafik cezaları, Vergi affı, sicil affı borç yapılandırma başvuru tarihi bu hafta son

Son başvuru tarihi 31 Aralık olarak verilen büyük af yasası birçok borcu kapsamaktadır. SGK, KYK, MTV, Trafik cezaları, vergi borcu yapılandırma ve detayları başlığımız altında yer alacaktır.

SGK, KYK, MTV, Trafik cezaları, Vergi affı, sicil affı borç yapılandırma başvuru tarihi bu hafta son. Son başvuru tarihi 31 Aralık olarak verilen büyük af yasası birçok borcu kapsamaktadır. SGK, KYK, MTV, Trafik cezaları, vergi borcu yapılandırma ve detayları başlığımız altında yer alacaktır. Yapılan açıklamalarda 31 Aralık tarihi verilerek işlemlerin online/internet üzerinden gerçekleştirilebileceği bildirilmişti. Peki, borç yapılandırma işlemleri nasıl ve nereden yapılır?

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR? SGK, KYK, MTV, TRAFİK CEZALAR, VERGİ BORÇ YAPILANDIRMA İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

Borç yapılandırılma kanunu onaylandı. Elektronik ortam üzerinden başlayan süreç için Gelir İdaresi Başkanlığı 31 Aralık 2020 son tarihini verdi.  MTV, KYK, SGK, Vergi borçları 18 aya kadar taksitlendiriliyor. Borçların faizi de vergi affına dahil olup büyük ölçüde silinebiliyor.

30 Haziran 2021 tarihine kadar milli ekonomiye kazandırılan yurtiçi ve yurtdışı bazı varlıklardan vergi mükellefi olmayacağı ve incelenmeye tabi tutulmayacağı belirtildi. Vatandaşı sevindiren büyük af yasasının kapsamlı detayları…

Öğrenciler için öğrenim kredisi yapılandırma, birçok vatandaşın biriken trafik cezaları, prim, emlak, taşıtlar vergisini içeren 4 milyon kişilik af ve yapılandırma süreci başladı.

 • 31 Aralık 2020’e kadar başvuruda bulunup, borcunu peşin ödeyenlerin gecikme faizi ile enflasyon farkının yüzde 90’ını alınmayacak.

500 MİLYARLIK BORCUN BARIŞI BAŞLADI

500 milyarlık borç dahilinde olan, Genel Sağlık Sigortası(GSS) prim borcunun anaparasını ödeyenden gecikme faizinden muaf tutulacak. Bağ- Kur prim borcu olanların sigortalık süreci işlemeyecek.Yani, 2008 yılından itibaren 2020’e kadar bin 200 TL anapara borcu olan birinin peşin ödeme yapmasıyla 3 bin 580 TL olan faiz borcu 818 TL’ye düşecek. Vergi, prim ve diğer alacakları toplamı 500 milyar liralık olan, istihdama dakatkıları olacak yeni yasa, ResmiGazete’de yayımlandı. Tüm bu yapılandırılma detaylarıyla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafındanbilgilendirilme yapıldı.

YAPILANDIRMA HANGİ DÖNEM BORÇLARI KAPSIYOR, NE ZAMANA KADAR BAŞVURULACAK?

31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili kurumlara başvurarak yapılandırma işlemlerinizi başlatabilirsiniz. 31 Aralık öncesine dahil olan borçlarınız affa dahildir.

YAPILANDIRMA LİSTESİNDE HANGİ BORÇLAR YER ALIYOR?

 • KDV, ÖTV, MTV
 • Gelir, Gümrük, Kurumlar, Emlak vergileri
 • Çevre temizlik vergileri
 • Ceza ve gecikme faizleri
 • Prim borçları
 • Köprü ve Trafik cezaları
 • Öğrenim kredisi borcu
 • Kamunun kira alacakları
 • TOBB-TESK-Baroları Birliği aidatları
 • Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatif borcu
 • Orman köylülerinin kredi borçları

BAĞ-KUR BORCU OLANLAR YARARLANACAK MI?

31 Ekim 2020 itibariyle, prim borcu bulunan Bağ- Kur’lular iki ay içinde borçlarını ödemezlerse veya herhangi bir işlemde bulunmazlarsa prim borçlarını silinecek fakat sigortalıkları işlemeyecek.

EN FAZLA KAÇ TAKSİT YAPILABİLECEK?

6, 9, 12 ve 18 taksit seçenekleri borçlulara sunuluyor. Taksit sayısının artmasıyla ödenecek rakamlar artarak katsayı taksit sayısına göre değişecek. Belediyelerin borçları, genel bütçe vergi gelirleri payından kesinti yapılarak 120 eşit taksite bölünerek alınacak.

BAŞVURULAR İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR Mİ?

Yapılandırma işlemlerine internet üzerinden başvuru imkânı verildi. Bağ-Kur sigortalıları ve primini kendi ödeyen vatandaşlar e-devlet üzerinden yapılandırma başvurusu yapabilecekler.

Prim borcu için, e-sigorta kanalı veya posta yoluyla bağlı olunan SGK il müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine başvurabilir.Başvuru ekranında yer alan alanda, sol taraftaki menüde ödeme ve borç işlemleri butaonunatıklama yaptıktan sonra7256 sayılı kanun içerisinde ödeme işlemleri menüsünü seçip, başvurularım ekranına yönelerek ödeme planlarını da seçtikten sonra başvurularını yapıp işlemlerini başlatabilirler.

VERGİ BORÇLARINDA GECİKME ZAMLARI, FAİZLERİ SİLİNECEK Mİ?

En sondaki aşamada, gecikme zamları ve faizleri Yİ-ÜFE oranında güncellenerek bazı cezaların tamamının ya da yüzde 50’sinin silinmesi, peşin ödemelerde yüzde 90 daha az, trafik ve diğer idari para cezalarında peşin ödemeye yüzde 25 indirim sağlanıyor.

PEŞİN ÖDEYENİN AVANTAJI NE OLACAK?

288 TL trafik cezası almış bir kişi peşin ödeyerek yüzde 25 indirimden yararlanarak 216 TL ödeyerek 72 TL indirimden yararlanabilir.

İLK TAKSİT NE ZAMAN YATIRILACAK?

 • İl özel idarelerine, belediyelere ve vergi borçlarının ilk taksiti Ocak 2021
 • SGK’ ya ödenecek ilk borç taksiti Şubat 2021

Yukarıdaki belirtlien tarihler arasında başlayarak ödemeler 2 aylık aralıklarla 18 taksitle yapılabilecektir.

Kaynak: SGK, KYK, MTV, Trafik cezaları, Vergi affı, sicil affı borç yapılandırma başvuru tarihi bu hafta son

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu