Gündem

SGK’dan toplu para ödemesi… Başvurular alınmaya başladı! 6 bin TL ödeme


SGK tarafından verilen toplu para ödemeleri başladı. Geri ödemesiz şekilde verilen toplu para ödemelerinden kimler yararlanabiliyor? Toplu para ödemelerinde ne kadar veriliyor? Toplu para ödemesinden yararlanmak için hangi şartlar isteniyor? SGK para ödemeleri başvuruları nasıl yapılıyor?

SGK tarafından verilen toplu para ödemeleri başladı. Geri ödemesiz şekilde verilen toplu para ödemelerinden kimler yararlanabiliyor? Toplu para ödemelerinde ne kadar veriliyor? Toplu para ödemesinden yararlanmak için hangi şartlar isteniyor? SGK para ödemeleri başvuruları nasıl yapılıyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sosyal devlet anlayışına uygun adımlar atılmaya devam ediyor. Özellikle yetim kalmış kadınları desteklemek amacı ile her yıl toplu para ödemeleri yapılıyor. Yaş sınırı şartı aranmıyor. Anne veya babası vefat etmiş kadınlara yetim aylığı bağlanıyor. Bir kadının yetim aylığı alabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekiyor. Evli kadınlara yetim olmalarına rağmen aylık bağlanmıyor. Yetim aylığı ödemeleri sadece bekar kadınları kapsıyor. Evlendiğiniz takdirde yetim aylığı ödemeleri durduruluyor. Yetim aylığı alan ve evlenmeyi düşünen kadınlar için çeyiz parası ödeniyor. Evlenmeden önceki dönemde Sosyal Güvenlik Kurumuna çeyiz parası için başvuru yapılması gerekiyor. Yetim kadınların mağdur olmaması adına hayata geçirilen uygulama kapsamında 6 bin liraya kadar toplu para ödemesi yapılıyor. Başvuru tarihine bağlı olarak yetim aylığının 12 ila 24 aylık miktarı hesaplanarak ödeme gerçekleştiriliyor. 

Çeyiz Parası İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

Çeyiz parası uygulaması sadece kadınları kapsamaktadır. Erkekler, yetim olmaları halinde bile çeyiz parası alamaz. Anne veya babası vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumundan yetim aylığı alması gerekiyor. Sadece yetim aylığı alınması ile sınırlı kalmıyor. Yetim aylığının 2008 yılından sonra bağlanmış olması gerekiyor. Çeyiz parası sadece ilk evlilikler için geçerlidir. Zaten, daha önce evlilik yapılması halinde yetim aylığı kesiliyor. Evlenip boşanan kişiler daha sonra yetim aylığına yeniden başvuruda bulunabiliyor. Çeyiz parasına başvuruda bulunan kişinin kız kardeşi olması halinde farklı bir prosedür uygulanıyor. Kız kardeşler arasında çeyiz parası alabilmek için evlilik tarihleri arasında en az iki yıl olması gerekiyor. Çeyiz parası sadece bir kere ödenmektedir. Başvurudan önce resmi nikah işlemlerinin tamamlanması ve kuruma evlilik belgelerinin teslim edilmesi istenmektedir. Sigortalı çalışan kadınlar yetim aylığı alamazlar. Yetim aylığı alan kişi vefat eden ebeveynin bağlı olduğu sigorta statüsüne göre maaş almaktadır. Çeyiz parası da aynı statüye uygun şekilde verilir.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu