Gündem

Sosyal Hizmetler 1657 TL Sosyal Yardım Verecek! İşte Sosyal Yardım Şartları!


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere sosyal desteklerde bulunuyor. Çeşitli kalemlerde ayni ve nakdi yardımlar yapan bakanlık ihtiyaç sahibi ailelere aylık 1657 TL’lik sosyal yardımda bulunuyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere sosyal desteklerde bulunuyor. Çeşitli kalemlerde ayni ve nakdi yardımlar yapan bakanlık ihtiyaç sahibi ailelere aylık 1657 TL’lik sosyal yardımda bulunuyor.

Pandeminin de tüm dünyayı sarsması ile birlikte maddi güçlük çeken vatandaşın imdadına devlet yetişiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birçok farklı çeşitte ihtiyaç sahibi ailelere ulaşıp onlara maddi destekte bulunuyor. Verdikleri desteklerden birisi ise evde bakım aylığı

Evde Bakım Aylığı Nedir?

Bakımı bir başkası tarafından gerçekleşmesi gereken engelli veya yaşlı bireylerin ailesi, akrabaları veya yakınları tarafından uygun şartlarda bakılmaları karşılığında devlet adına bakıma muhtaca bakan kişiye ödenen ücrettir. Bu ücreti Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı, engellilerin bakımını üstlenen yakınlarına yapar ve bu bir sosyal destek ödemesidir. Engelli vatandaş da kurum bakımı almak yerine ailesinin yanında, evinde, güvenli ortamında bakılmış olur.

Evde Bakım Aylığı Şartları Nelerdir?

1657 TL’lik Evde Bakım Aylığı isimli sosyal destek ücretinin alınabilmesi için öncelikli şart engelli kişiyle aynı hanede yaşayan bir yakınının engelli bireye bakıyor olması gerekiyor. Sonrasında ise gerekli şartlar şunlardır:

  • Ağır engelli olunduğuna dair sağlık kurulu raporu
  • Bakıma muhtaçlık kriterine uygun olmak
  • Gelir kriterine uygun olmak

Engelli bir yakınına bakarak Evde Bakım Aylığı almak isteyen vatandaşlar bulundukları şehirdeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerine giderek Evde Bakım Birimi’ne gitmelidir ve orada bir başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılan başvuru sonrasında gerekli incelemeler yapılarak uygun görüldüğü takdirde Evde Bakım Aylığı bağlanacaktır.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu