Gündem

SSK ve BAG-KUR emeklileri müjde.! 2000 yılından sonra emekli olanlar.! İntibak zammı..

İntibak zammı milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiriyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen intibak zammı çalışmasında yeni gelişmeler yaşandı. İntibak zammından kimler yararlanabilecek? 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar intibak zammı alabilecek mi? İntibak zammı ne kadar olacak?

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından intibak zammı düzenleme çalışması yürütülüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığından emekli olan vatandaşlar arasındaki maaş farkının kapatılması için çalışılıyor. İntibak zammı uygulaması ile 2000 yılından sonra emekli olan kişilere ek ödeme yapılıyor.
2000 yılından sonra emekli olmaya hak kazanan vatandaşlar karma sistem hesaplamasına göre emekli maaşı alıyor. 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar ise iki ana grup altında toplanıyor. 2008 yılı öncesi ve sonrası dönemlerine göre emeklilik hakkı kazananların maaşları arasında fark bulunuyor. İntibak düzenlemesi sayesinde emeklilerin maaşları yeniden belirlenmiş olacak.

2020 yılında Memur-Sen tarafından toplu sözleşme görüşmelerinde intibak düzenlemesi gündeme getirilmişti. Kamu kurumlarından emekli olan memurlar için intibak zammı talep edilmişti. Düşük maaş alan kişilere intibak ödemesi yapılarak aradaki farkın kapatılması planlanıyordu. 5 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren intibak düzenlemesi Ağustos ayında yeniden masaya yatırılacak. Bağ-Kur ve SGK yetkilileri ile Bakanlık arasındaki görüşmelerde önemli bir yol katedildi. Talebin onaylanması halinde aynı kurum ve unvan üzerinden emekli olan kişilerin maaşları da aynı olacak.  

İntibak Düzenlenmesinin Sağlayacağı Faydalar

İntibak düzenlemesiyle ilgili yasa tasarısı TBMM’de görüşülmeye başlandı. İntibak yasasının çıkmasıyla birlikte emekli vatandaşların maaşlarına en fazla 600 lira zam yapılabilir. İntibak zammı, 2000 yılı öncesindeki dönemde emekli olanları kapsamıyor. Enflasyon verilerine göre belirlenecek olan intibak ödemesinin 55 liradan başlaması bekleniyor. 55 ila 335 lira arasında değişen ödemeler sayesinde emekli maaşları arasındaki uçurum kapatılacak. İntibak düzenlemesi sadece maaşlara zam yapılmasıyla sınırlı kalmayacak. En düşük emekli maaşı 1.500 lira olarak gösteriliyor. İntibak düzenlemesiyle bu rakamın 2 bin 324 liraya kadar yükselmesi bekleniyor. Ayrıca, emekli maaşlarında yapılan sağlık kesintileri de sona erecek. 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu