Gündem

VGM (Vakıflar Genel Müdürlüğü) Muhtaç aylığını artırdı 1.125,67 TL oldu

Vakıflar Genel Müdürlüğünce, vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden 1125,67 TL Yardım

Vakıflar Genel Müdürlüğü, tüm başvuru sahipleri ve şartları yerine getirenler için yeni bir destek modeli oluşturdu. Aylık 1125,67 TL’lik ihtiyaç sahiplerine yapılacak ödemenin şartları ve başvuru sahipleri hakkında gerekli bilgiler son dakika haberimizde yer almaktadır.

Yardım Şartları

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır. 

  • Sosyal güvencesi olmaması,
  • Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
  • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
  • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 1125,67 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip, ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla göndererek başvuru yapabilirler. 2021 yılında muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 1125,67 TL ödenmektedir.

Aylık alanların; vefatı, muhtaçlığın ortadan kalkması ya da bakım altına alınması, yetim erkek çocuğun 18, yükseköğrenimde ise 25 yaşını tamamlaması, aylığın aralıksız 3 ay alınmaması halinin tespitini takip eden ay başından itibaren alıkları kesilir.

1125,67 TL Yardım İhtiyacı İçin Koşullar

  • Muhtaç aylığı başvuru formu,
  • Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu.

Belirtilen koşullardan birini yerine getirmese bile, 1125,67 TL yardım maaşından yararlanamazsınız. Bu şartları yerine getirenler, başvuru formunu doldurmalı ve engelli oldukları takdirde sağlık kurulu raporu ile birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğüne şahsen başvurmalıdır.

Kaynak: https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/muhtac-ayligi

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu